کد طلا چیست و تا چه اندازه ضامن خرید ماست؟

کد طلا چیست و تا چه اندازه ضامن خرید ماست؟ حتما شما هم کدهای حک شده بر روی تجهیزات از جنس طلا را دیده‌اید. حتی معیار بسیاری از افراد برای خرید طلا سبک و اصلی، داشتن کد حک شده بر روی آن است. اما به راستی این کدها چه اطلاعاتی را بازگو می‌کنند و تا چه اندازه ضامن خرید طلا هستند؟ آیا طلایی که کد نداشته باشد، اصالت ندارد و تقلبی است؟ همه این سؤالات سوالاتی اساسی و مهم هستند که ما در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

همه تجهیزات از جمله تجهیزات طلا دارای مشخصات و ویژگی‌هایی هستند که برای بیان آن‌ها از کدهای مخصوصی استفاده می‌کنند. با استناد بر این کدها می‌توان اطلاعات جامع و مناسبی را درمورد طلای خریداری شده دریافت کرد. با افزایش اطلاعات و آگاهی درمورد کد طلاها می‌توان در هنگام خرید، هوشمندانه‌تر عمل کرد و فریب بسیاری از کلاهبرداری‌ها را نخورد.

ما در این مقاله از گالری طلا و جواهرات آرامه به این سؤال مهم پاسخ می‌دهیم که کد طلا چیست و تا چه اندازه ضامن خرید ماست؟ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کد طلا چیست و تا چه اندازه ضامن خرید ماست؟

کد طلا چیست و بیانگر چه اطلاعاتی است؟

در هنگام تولید طلا، کدی بر روی آن حک می‌شود که اطلاعات خاصی را درمورد طلا بیان می‌کند. اما نمی‌توان گفت همه طلاهایی که کد داشته باشند، اصالت دارند. همچنین برخی از طلاها وجود دارند که اصالت دارند اما کدی بر روی آن‌ها حک نشده است. دلیل این اوامر این است که اطلاعات مختلفی بر روی مصنوعات طلا حک می‌شود که هر کدام معنی خاصی دارند و نمی‌توان طلایی که صرفا کد داشته باشد را با اصالت دانست. بنابراین مسئله مهمی که برای تشخیص اصل بودن طلا می‌توان به آن استناد کرد، داشتن اطلاعات و آگاهی کامل در مورد هر کدام از معانی این کدها است.

در ادامه به برخی از این کدها و معانی آن‌ها و همچنین اطلاعاتی که بازگو می‌کنند، می‌پردازیم.

·        کد K:

یکی از کدهایی که بر روی طلا حک می‌شود کد K است که مخفف کلمه Karat به معنی عیار است. با مشاهده این کد بر روی طلا می‌توان از عیار طلای موردنظر آگاهی پیدا کرد. برای مثال طلاهایی که دارای کد 18k هستند، یعنی عیار 18 دارند و همچنین طلاهای 24 عیار با کد 24k نشان داده می‌شوند یعنی درصد زیادی از آن‌ها طلای خالص است.

·        اعداد حک شده:

گاهی به جای عیار طلا، میزان خالص بودن طلا برو روی آن حک می‌شود که از این طریق نیز می‌توان به عیار طلا پی برد. به عنوان مثال؛ حک کد 750 برد طلا نشان دهنده این مسئله است که 75 درصد طلا، خالص است و طلایی که 75 درصد خالص باشد، طلای 18 عیار است. از جمله رایج‌ترین عددهای حک شده بروی طلاها عبارتنداز؛ 16، 18، 900، 875، 600، 950،999 و غیره.

·        حروف GP:

جواهراتی که کد GP بر روی آن‌ها حک شده باشد نشان‌دهنده این مسئله هستند که تنها روکش آن‌ها طلا است و فلز آن از جنس طلا نیست. زیرا حرف G مخفف کلمه GOLD به معنی طلا است و حرف P مخفف کلمه PLATED به معنی روکش است.

·        حروف GF:

درصورتی که بر روی قطعه طلا حروف GP حک شده باشد نشان‌دهنده این مسئله است که، قطعه موردنظر تنها در بخشی که حروف حک شده‌اند دارای روکش طلا است. بقیه قطعه به صورت کامل از جنس طلا است.

·        کدهای محل ساخت طلا:

برخی از کدها بر روی طلا وجود دارند که نشان‌دهنده محل ساخت طلا هستند. به عنوان مثال حرف E نشان دهنده ساخت اصفهان، حرف T نشان‌دهنده ساخت تهران و حرف M نشان‌دهنده ساخت مشهد هستند.

·        کد رنگ طلا:

هر کدام از رنگ طلاها دارای کد خاصی هستند. برای مثال؛ طلاهایی که دارای کد Y هستند طلای زرد، طلاهای دارای کد W، طلای سفید و طلاهای دارای کد P، طلای رزگلد هستند.

کد طلا تا چه اندازه ضامن خریدی مطمئن است

همانطور که مشاهده کردید کدهای طلا بیان‌کننده معانی و اطلاعات مختلفی هستند. بنابراین اطلاع دقیق از معنی و مفهوم هر یک از کدهای طلا می‌تواند تا حد زیادی به خریدی مطمئن و با اصالت کمک کند‌.

با این وجود هنوز هم برخی از کلاهبردارها حرفه‌ای‌تر از این حرفا هستند و طلاهای فیک و تقلبی را با ترفندهای مختلفی به جای طلای اصل به فروش می‌رسانند. برای مثال برخی از کلاهبرداران عیار حک شده بر روی طلا را تغییر و افزایش می‌دهند و آن را با قیمت بالاتری به فروش می‌رسانند. یا فلزی را که روکش طلا دارد را بدون کد GF و به جای طلای کامل به مشتریان قالب می‌کنند.

از طرفی دیگر طلا آلیاژی گران‌بها و ارزشمند است و سهل‌انگاری در خرید آن باعث هدر رفتن سرمایه زیادی می‌شود. پس برای خرید طلا باید دقت و حساسیت بیشتری را به خرج داد و بهترین روش‌ها را برای خریدی مطمئن و تضمینی، عملی کرد.

بهترین و مطمئن‌ترین روش برای خرید طلای باکیفیت و اصل، خرید از فروشندگان معتبر و با سابقه‌ای است که شناخته شده هستند و طلا و جواهرات اصل را عرضه می‌کنند. مجموعه‌های معتبر زیادی در سراسر کشور وجود دارند که طلای اصل و تضمینی را به فروش می‌رسانند.

گالری آرامه یکی از مجموعه‌های معتبر و شناخته شده‌‌ای است که در زمینه عرضه انواع طلا و جواهرات اصل فعالیت می‌کند.

چگونه می‌توان اصالت طلاهای بدون کد را مشخص کرد

در برخی از موارد این مسئله به وجود می‌آید که طلا کد ندارد و باعث نگرانی و دودلی خریداران می‌شود. اما دلایل مختلفی برای عدم وجود کد بر روی طلاها وجود دارد و این موضوع نمی‌تواند عدم اصالت طلا را به اثبات برساند.

برخی از طلاها وجود دارند که قدمت زیادی دارند و به دلیل استفاده زیاد کد آن‌ها از بین رفته و محو شده است. بنابراین مشکل تشخیص اصالت برای این طلاها وجود دارد. همچنین طلاهایی وجود دارند که از ابتدای تولید هیچ کدی بر روی آن‌ها حک نمی‌شود زیرا تولید کنندگان آن‌ها فعالیت خود را به صورت محدود آغاز می‌کنند. در این موارد می‌توان از روش‌های دیگری برای تشخیص اصالت طلا استفاده نمود.

یکی از تست‌هایی که برای تشخیص اصالت طلا مورد استفاده قرار می‌گیرد، تست‌های اسیدنیتریک است. برای تشخیص اصالت طلا با استفاده از اسید نیتریک لازم است که یک قطره از اسید نیتریک را بر روی طلا چکاند، درصورتی که طلا اصل باشد در برابر اسید نیتریک واکنشی نشان نمی‌دهد و تغییر پیدا نمی‌کند اما در صورتی که عیار طلا پایین باشد یا تقلبی باشد، واکنش نشان می‌دهد.

استفاده از سنگ کوارتز یا سنگ محک نیز یکی دیگر از روش‌های تشخیص عیار طلا و اصل بودن آن است. البته برای انجام درست این تست باید اطلاعات و دانش کافی را داشته باشید. همچنین تست‌های مرتبطی برای تشخیص طلای اصل و عیار آن وجود دارد که می‌توان آن‌ها را از مراکز مرتبط و یا طلافروشی‌ها تهیه کرد.

سوالات متداول

  1. کد طلا چیست؟

هنگام تولید زیورآلات طلا کدهایی بر روی آن‌‌ها حک می‌شود که این کدها بیان‌کننده اطلاعاتی مانند؛ عیار طلا، رنگ طلا، شهر ساخت، روکش طلا، میزان خالص بودن طلا و غیره هستند.

  • آیا کدهای طلا ضامن اصل بودن آن هستند؟

کدهای حک شده بر روی طلا تا حدودی ضامن اصل بودن آن هستند. اما نمی‌‌توانند به صورت قطعی اصل بودن طلا را ثابت کنند. البته برای اثبات اصل بودن طلا با استناد به کدهای حک شده بر روی آن ابتدا باید با معانی و مفهوم هر کدام از این کدها آشنایی کاملی داشت.

  • بهترین روش برای خرید طلای اصل چیست؟

یکی از بهترین روش‌ها برای خرید طلای اصل، خرید از فروشندگان معتبری است که مجوزهای لازم را دارند و شناخته شده هستند. که گالری آرامه یکی از این فروشندگان معتبر است.

مقاله پیشنهادی: الماس سیاه چیست و چطور می‌توان آن را تشخیص داد؟

نتیجه‌گیری

طلا یکی از متریال‌های گران‌بها و ارزشمند است که طرفداران زیادی دارد. بنابراین برای خرید طلا باید دقت نمود که طلای باکیفیت و اصلی را تهیه نمود و فریب افراد سودجو و کلاهبردار را نخورد. یکی از معیارهایی که بسیاری از افراد برای تشخیص اصل بودن طلا استفاده می‌کنند توجه به کدهای درج شده بر روی طلا است.

این کدها نشان‌دهنده اطلاعات مختلفی هستند و صرفا اصل بودن طلا را مشخص نمی‌کنند. بنابراین برای استناد به اصل بودن طلا با استفاده از این کدها باید ابتدا با معانی و اطلاعات هر کدام آشنایی کامل داشت. یکی از بهترین روش‌ها برای خرید طلای اصل و باکیفیت خرید طلا از فروشندگان معتبر و شناخته شده است. گالری آرامه یکی از مجموعه‌های معتبری است که انواع زیورآلات طلا اصل را با بالاترین کیفیت و بهترین خدمات عرضه می‌کند.

ما در مقاله کد طلا چیست و تا چه اندازه ضامن خرید ماست؟ به معرفی برخی از مهم‌ترین کدهای طلا و معانی و اطلاعات مربوط به هر کدام پرداختیم و میزان ضمانت اصل بودن کالا به واسطه این کدها را بیان کردیم.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *