الماس سیاه چیست و چطور می‌توان آن را تشخیص داد؟

الماس سیاه چیست و چطور می‌توان آن را تشخیص داد؟ قطعا همه افراد با الماس سفید و درخشان آشنایی دارند و زیبایی آن را در جواهرات و زیورآلات مختلف مشاهده کرده‌اند. اما علاوه بر الماس سفید، الماس سیاه نیز وجود دارد که زیبایی آن دست کمی از الماس سفید ندارد. از الماس سیاه نیز به دلیل زیبایی خاصی که دارد در تولید جواهرات مختلف استفاده می‌شود و طرفداران زیادی دارد.

جواهرات تولید شده با الماس سیاه بسیار شیک و زیبا هستند. استفاده از آن‌ها باعث زیبا و شیک شدن استایل و ظاهر می‌شود. البته از الماس سیاه تنها در تولید جواهرات استفاده نمی‌شود بلکه این الماس کاربردهای مهم دیگری نیز دارد و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین الماس سیاه از جذب انرژی‌های منفی جلوگیری می‌کند و خواص باورنکردنی برای سلامتی دارد. که در ادامه مقاله الماس سیاه چیست و چطور می‌توان آن را تشخیص داد؟ به خواص درمانی الماس سیاه نیز پرداخته می‌شود.

اما نکته مهمی که وجود دارد این است که همه ویژگی‌های ذکر شده درمورد الماس سیاه تنها درصورتی صادق خواهد بود که الماس سیاه اصل باشد. حتما این سؤال برای شماهم ایجاد می‌شود که چطور می‌توان الماس سیاه اصل را تشخیص داد؟ ما در این مقاله از گالری طلا و جواهرات آرامه در کنار شما هستیم تا اطلاعات بیشتری را درمورد الماس سیاه و نحوه تشخیص اصل بودن آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

الماس سیاه چیست و چه کاربردی دارد؟

در اصل الماس رنگ‌های مختلفی دارد که یکی از زیبا‌ترین رنگ‌های آن، الماس سیاه است. الماس سیاه گونه‌ای طبیعی از الماس است که به دلیل داشتن ترکیباتی مانند گرافیت و کربن آمورف به رنگ سیاه است. الماس سیاه به کرباندو نیز معروف هستند و در صنعت جواهرسازی مورد توجه قرار گرفته‌ است.

این نوع از الماس برای اولین بار در سال 1840 در برزیل و توسط پرتغالی‌ها کشف شد. الماس سیاه مانند سایر الماس‌ها دارای جنسی خیلی سخت و مقاوم نیست و شکننده‌تر از سایر الماس‌ها است. همچنین الماس سیاه از نظر ظاهری به زغال سنگ شباهت دارد. این نوع الماس در مناطقی از جهان مانند؛ آفریقای مرکزی و برزیل یافت می‌شود و طرفداران زیادی دارد.

الماس سیاه نسبت به الماس سفید شفافیت زیادی ندارد و دلیل آن نیز وجود ناخالصی‌های بسیار و همچنین جنس گرافیکی آن‌ها است. اما نکته مهمی که درمورد الماس سیاه وجود دارد این است که استفاده از آن مانند سنگ‌ عقیق فوایدی برای سلامتی دارد. الماس سیاه از بروز مشکلاتی مانند؛ سنگ کلیه، مشکلات مثانه و کیسه صفرا، اختلالات دستگاه گوارش و غیره مؤثر و مفید است.

شاید با خود فکر کنید که تنها کاربرد الماس سیاه در جواهرسازی است درصورتی که کاربرد این الماس به این مورد ختم نمی‌شود و موارد استفاده متعددی دارد. از الماس سیاه در موارد دیگری مانند؛ ابزارهای برش، پرداخت، سوراخ و سنباده‌کاری نیز استفاده می‌شود.

انواع الماس سیاه

الماس سیاه نیز مانند سایر سنگ‌های زیبا و قیمتی در انواع مختلفی تولید می‌شود که هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند و در موارد خاصی کاربرد دارند.

هرکدام از الماس‌های سیاه به شیوه خاصی تولید می‌شوند و فرایندهای تولید آن‌ها متفاوت است. به همین دلیل نحوه تولید الماس سیاه بر قیمت آن نیز موثر است و می‌توان باتوجه به نیاز خود و توان مالی مناسب‌ترین نوع الماس سیاه را تهیه کرد.

بنابراین برای استفاده از الماس سیاه مناسب با هدف خود باید ابتدا با انواع آن آشنا شد و ویژگی‌های هر کدام را بررسی کرد. انواع الماس سیاه عبارتنداز؛

          ·          الماس سیاه طبیعی:

این نوع الماس به صورت طبیعی و واقعی است و در طبیعت یافت می‌شود. انسان‌ها در تولید الماس سیاه طبیعی هیچ دخالتی ندارد و جزو الماس‌های کمیاب هستند. همانطور که گفته شد الماس‌های طبیعی دارای گرافیت زیادی هستند و به همین دلیل به رنگ تیره و سیاه دیده می‌شوند. افرادی که الماس سیاه را برای ویژگی‌های درمانی آن تهیه می‌کنند و به نیروهای الماس سیاه اعتقاد دارند باید است سیاه طبیعی و اصلی را تهیه کنند تا تاثیرات این الماس را مشاهده کنند و از ویژگی‌های آن بهره ببرند.

•         الماس سیاه تصفیه شده( بهسازی شده):

برخی از الماس‌ها وجود دارند که از تخلخل و ناخالصی زیادی برخوردار هستند. الماس سیاه تصفیه شده با استفاده از الماس‌های سفیدی تولید می‌شوند که ارزش آن‌ها کمتر است. این الماس‌ها را می‌توان به کمک حرارت و تابش به رنگ سیاه درآورد. این نوع الماس سیاه ارزان‌ قیمت‌ترین نوع الماس سیاه است که بیشترین کاربرد آن در صنعت است. صنایع مختلف می‌توانند برای کاهش هزینه‌‌های خود این نوع الماس سیاه را تهیه کنند و برای اهداف مختلف از آن استفاده نمایند.

•         الماس سیاه آزمایشگاهی و دست ساز:

این نوع الماس‌ها در شرایط آزمایشگاهی و با دخالت انسان و به وسیله دستگاه‌های مختلف تولید می‌شوند. برای تولید این نوع الماس‌های سیاه تحقیقات و فرایندهای مختلفی صورت می‌گیرد. به دلیل این که الماس‌های سیاه آزمایشگاهی با استفاده از ماشین‌آلات و دستگاه‌های گران‌قیمت تولید می‌شوند بنابراین این نوع الماس گران‌ قیمت‌تر است.

نحوه تشخیص الماس سیاه اصل

همانطور که در مقاله الماس سیاه چیست و چطور می‌توان آن را تشخیص داد؟ گفته شد الماس سیاه ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد و الماسی کاربردی است. اما الماس سیاه باید اصل باشد تا کاربردهای خاص خود را ارائه دهد. از طرفی دیگر به دلیل طرفداران زیادی که الماس سیاه دارد، نمونه‌های تقلبی آن نیز عرضه می‌شوند بنابراین باید دقت کرد که نمونه‌ اصلی آن را تهیه کرد. روش‌های مختلفی برای تشخیص الماس سیاه وجود دارد که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

1.     تشخیص اصل بودن الماس با توجه به سطح الماس با استفاده از ذره بین

برای بررسی اصل بودن الماس سیاه بهتر است که از ذره‌بین استفاده کرد. الماس‌های سیاه اصلی تخلخل بیشتری دارند و نقص‌های کوچکی در ساختار آن‌ها مشاهده می‌شود. الماس‌های سیاه به دلیل خاصیت شکنندگی زیادی که دارند هرگز صاف و بدون خش تولید نخواهند شد. بنابراین در صورت مشاهده الماس سیاه صاف و بدون نقص می‌توان به بدل بودن آن پی برد.

2.     چگالی گرفتن الماس سیاه

برای تشخیص اصل بودن الماس سیاه به روش چگالی گرفتن الماس باید از میکروسکوپ الکترونی و طیف سنج رامان استفاده کرد.

3.     مه کردن سنگ الماس برای تشخیص اصل بودن آن

روش دیگر تشخیص اصل بودن الماس سیاه مه کردن آن است. الماس‌های سیاه واقعی مه نمی‌شوند و درصورتی که آزمایش مه کردن سنگ طول بکشد، نشان‌ دهنده تقلبی بودن آن است.

4.     تهیه الماس سیاه از مراکز معتبر

تشخیص اصل بودن الماس سیاه به روش‌های ذکر شده برای همه افراد راحت نیست و به دانش و تخصص در این زمینه نیاز دارد. بنابراین یکی از بهترین روش‌ها برای تهیه الماس سیاه، تهیه کردن از مراکز و فروشگاه‌های معتبر و شناخته شده است.

گالری آرامه یکی از بهترین مراکزی‌ است که می‌توان انواع جواهرات و زیورآلات تولید شده با الماس اصل را از آن تهیه کرد. مجموعه آرامه دارای مجوزهای لازم بوده و به دلیل اصل بودن جواهرات، طرفداران زیادی دارد.

سوالات متداول

  1. الماس سیاه چیست؟

الماس سیاه یکی از انواع طبیعی الماس‌ است که به داشتن ترکیباتی مانند گرافیت و کربن آمورف دارند به رنگ سیاه دیده می‌شود.

  • چگونه می‌توان الماس سیاه اصل را تشخیص داد؟

روش‌های مختلفی برای تشخیص طلای اصل از تقلبی وجود دارد. که از جمله این روش‌ها می‌توان به استفاده از ذره بین و توجه به میزان صافی و خط و خش‌های سطح الماس، مه کردن الماس و چگالی گرفتن از الماس وجود دارد. اما بهترین روش برای تهیه الماس سیاه، مراجعه به فروشگاه‌های معتبر و شناخته شده مانند گالری آرامه است‌

  • انواع سنگ الماس سیاه کدام‌اند؟

سنگ الماس سیاه انواع مختلفی مانند سنگ الماس طبیعی، سنگ الماس دست ساز و آزمایشگاهی و سنگ الماس تصفیه شده دارد.

بیشتر بخوانید: مارکیز چیست؟ تفاوت برلیان و مارکیز

نتیجه‌گیری

الماس‌ها نیز مانند سایر سنگ‌ها دارای انواع مختلفی هستند. الماس سیاه نیز یکی از انواع الماس‌ها است که به دلیل داشتن ترکیباتی مانند گرافیت و کربن آمورف به رنگ سیاه دیده می‌شود. الماس سیاه کاربردهای مختلفی در صنعت جواهرسازی صنایع برش و سنباده‌کاری و غیره نیز استفاده می‌شود. همچنین الماس سیاه خواص مختلفی برای سلامتی بدن و دفع انرژی‌های منفی دارد.

الماس سیاه انواع مختلفی شامل؛ الماس سیاه طبیعی، الماس سیاه تصفیه شده و الماس آزمایشگاهی دارد که هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند.

نکته مهمی که برای علاقه‌مندان به الماس سیاه وجود دارد این است که باید دقت کرد که الماس سیاه اصل باشد. برای تشخیص الماس سیاه اصل روش‌های مختلفی مانند؛ توجه به سطح الماس با استفاده از ذره‌بین، چگالی گرفتن از الماس سیاه و مه کردن سنگ الماس وجود دارد. اما تشخیص اصل بودن الماس سیاه به این روش‌ها برای همه افراد راحت و امکان‌پذیر نیست. بنابراین یکی از بهترین روش‌ها برای تهیه سنگ الماس سیاه، تهیه از مراکز معتبر و شناخته شده است. گالری آرامه یکی از مراکز معتبری است که انواع جواهرات زیبای تولید شده با الماس را عرضه می‌کنند.

امیدواریم مقاله الماس سیاه چیست و چطور می‌توان آن را تشخیص داد؟ برای شما مفید بودده. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *