مارکیز چیست؟ تفاوت برلیان و مارکیز

مارکیز چیست؟ تفاوت برلیان و مارکیز در چیست؟ الماس‌ها از جمله زیباترین و درخشان‌ترین متریال‌هایی هستند که برای تولید جواهرات و زیورآلات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته برای استفاده از الماس برای تولید جواهرات و زیورآلات مختلف، آن را به اشکال مختلفی برش می‌دهند. برش‌های الماس 13 نوع مختلف دارند که هر کدام کاربردهای منحصربه‌فردی داشته و طرفداران خاص خود را دارد. در مقاله مارکیز چیست؟ تفاوت برلیان و مارکیز کامل به این موضوع خواهیم پرداخت.

همچنین هر کدام از انواع برش‌های الماس شکل و ظاهر خاص خود را دارند و دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد هستند. برش مارکیز یکی از انواع برش‌های الماس است که قیمت بالایی دارد و ظاهر آن خاص و زیبا است. این نوع برش الماس، برای تولید جواهرات مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برش مارکیز که گران‌ قیمت‌ترین برش الماس است با برش برلیان که یکی دیگر از برش‌های الماس و البته ارزان‌ترین آن است تفاوت‌هایی دارد. ما در این مقاله به معرفی بیشتر برش مارکیز و تفاوت آن با برش مارکیز خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید. گالری طلا و جواهرات آرامه یکی از فروشگاه‌های معتبری‌ است که انواع جواهرات تولید شده با برش مارکیز را با بالاترین کیفیت عرضه می‌کند و رضایت مشتریان زیادی را جلب نموده است.

مارکیز چیست؟ تفاوت برلیان و مارکیز

معرفی برش مارکیز و تاریخچه آن

برش مارکیز یا الماس تراش مارکیز یکی از بهترین و مهم ترین تراش‌های الماس است که به شکل و فرم قایق است. این نوع برش دارای شکل بیضی و نوک و لبه‌های تیزی است که ظرافت و زیبایی خاصی نیز دارد. برش مارکیز اولین‌ بار در قرن هجدهم توسط لویی پانزدهم سفارش داده شد که آن را به معشوقه خود هدیه داد. لویی پانزدهم معتقد بود که برش مارکیز به لب‌های معشوقه او، ژانت آنتوانت مادام پمپادور لبخند را یادآوری می‌کند. نام مارکیز نیز با توجه به جایگاه وراثتی مادام پمپادور دربار فرانسه مشخص شده است. همچنین برش مارکیز به موارد مختلف دیگری مانند چشم، کشتی کوچک و توپ فوتبال آمریکایی نیز شباهت دارد.

برش مارکیز دارای ظاهری به شکل بیضی کشیده و متقارن است و 58 وجه دارد که زیبایی و درخشش آن را چند برابر می‌کند. حالت کشیده و بیضی شکل برش مارکیز باعث می‌شود که انگشت‌ها لاغر‌تر و کشیده‌تر نشان داده شوند به همین دلیل برای افرادی که انگشت‌ها آن‌ها کشیده نیست، جلوه و زیبایی بیشتری دارد‌. البته این نوع انگشترها حالتی مدرن دارند و به همین دلیل برای استفاده به‌ عنوان حلقه ازدواج محبوبیت زیادی ندارند.

برش مارکیز یا به صورت تک نگینی استفاده می‌شود و یا به همراه الماس‌های کوچک‌تر برای انواع جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد. ما به شما گردنبند سه مارکیز سبز آرامه را پیشنهاد می دهیم.

لبه‌های ظریف و نازک برش مارکیز باعث شکننده بودن و حساسیت این نوع برش شده‌اند بنابراین بسیار ضرورت دارد که این الماس نادر و گران‌بها بر روی پایه‌های محکم و مناسب قرار گیرد.

مارکیز چیست؟ تفاوت برلیان و مارکیز

تفاوت‌های برلیان و مارکیز

همانطور که در بحث مارکیز چیست؟ تفاوت برلیان و مارکیز گفته شد. الماس 13 نوع برش دارد و به اشکال و ظواهر مختلفی تولید می‌شود که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. برلیان و مارکیز نیز هر دو برش‌های الماس هستند اما این دو نوع برش تفاوت‌هایی با یک دیگر دارند. برش برلیان به دلیل زیبایی ظاهری و مقاومت بالایی که دارد محبوبیت و طرفداران زیادی پیدا کرده‌ است و تراشه‌‌ای است که بعد از مدت زیادی از مد نیفتاده و طرفداران همیشگی خود را دارد. همچنین برش برلیان مقاوم و محکم‌تر از برش مارکیز بوده و به دلیل حساسیت کمتری که دارد به عنوان حلقه ازدواج بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برش برلیان پرطرفدارترین و محبوب‌ترین برش در بین سایر 13 برش‌ دیگر الماس است.

مهم‌ترین تفاوتی که برش مارکیز با برلیان دارد این است که برش برلیان به صورت گرد و بدون لبه تولید می‌شود و لبه‌های آن شکنندگی و حساسیت کمتری دارند اما برش مارکیز دارای لبه‌های تیز و حساس است. همچنین برش برلیان انعطاف بیشتری دارد و قابلیت استفاده در تولید انواع زیورآلات و جواهرات را دارد در صورتی که مارکیز به دلیل ظاهر و شکل خاصی که دارد تنها برای تولید برخی از جواهرات خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. برش مارکیز در برخی از جواهرات به صورت برگی بزرگ و تنها استفاده می‌شود اما در برخی از جواهرات الماس‌های کوچک دیگری نیز آن را احاطه می‌کنند.

یکی دیگر از تفاوت‌های برش مارکیز و برلیان در قیمت آن‌ها است. قیمت برش مارکیز بسیار بیشتر از برش برلیان است‌. برش مارکیز گران‌بها‌ترین برش الماس شناخته شده و برش برلیان ارزان‌ترین آن است. یکی از دلایل این که برش مارکیز گران‌تر از برش برلیان است این بوده که، برش مارکیز ظرافت بیشتری داشته و حساسیت بیشتری در لبه‌های تیز دارد.

نکاتی مهم برای خرید الماس برش مارکیز

باتوجه به مطالب ذکر شده برش مارکیز برشی خاص و زیبا است که استفاده از آن در تولید جواهرات مختلف نیز زیبایی و درخشش خاصی را به ارمغان خواهد آورد. باعث زیبایی تیپ و استایل می‌شود. اما باید توجه داشت که هر برش مارکیزی نیز از کیفیت بالایی برخوردار نیست و باید در هنگام خرید به نکات مهمی توجه کرد تا سر شما کلاه نرود. ما در ادامه به معرفی مهم‌ترین نکات خرید الماس برش مارکیز خواهیم پرداخت. انگشتر سه مارکیز سبز آرامه می تواند گزینه ای عالی برای شما باشد.

·        تقارن برش

یکی از نکات مهم برای تهیه برش مارکیز این است. که این برش تقارن داشته باشد و دو طرف آن به صورت یکسان و زیبا برش داده شده باشند. همچنین سطح برش مارکیز باید نصف بیشتر پهنای لبه باریک بیضی را در برگرفته باشد ( 53 تا 63 درصد) زیرا کم بودن این حجم نشان دهنده بی‌کیفیت بودن مارکیز است. همچنین طول الماس باید دوبرابر عرض آن باشد تا کیفیت برش آن را نشان دهد. علاوه‌براین ارتفاع تاج برش مارکیز نیز باید بین 12 تا 15 درصد لبه‌ها و عمق آن باید بین 59 تا 63 درصد لبه‌ها باشد.

·        لبه‌های مارکیز

لبه‌های الماس مارکیز باید به گونه‌ای باشند که در عین ظرافت، احتمال کمی برای شکسته شدن داشته باشند. یعنی لبه‌ها باید از نازک به سمت داخل ضخیم شوند.

مارکیز چیست؟ تفاوت برلیان و مارکیز

·        رنگ و درخشش الماس

الماس مارکیز باید کاملا شفاف و درخشان باشد و از این طریق کیفیت بالای خود را نشان دهد. برخی از الماس‌ها حالتی زرد رنگ دارند که این نوع الماس‌ها زیبایی چندانی برای برش مارکیز نخواهند داشت‌. البته باید توجه کرد که برش مارکیز الماس زرد رنگ را برای طلای زرد و برش مارکیز الماس سفید و درخشان نیز برای طلای سفید مورد استفاده قرار گرفته باشد تا زیبایی آن‌ها حفظ شود.

·        پوشش لبه‌ها

لبه‌های تیز و ظریف برش مارکیز بسیار شکننده و حساس هستند بنابراین باید دو قسمت این لبه‌ها پوشش مناسبی داشته باشند و محافظ آن‌ها باکیفیت باشد تا لبه‌ها برش مارکیز به راحتی آسیب نبینند.

·        پاپیون تیره یا اثر باروتی

هنگامی که مارکیز به شکل بیضی برش داده می‌شود، تیرگی به صورت یک پاپیون در مرکز آن ایجاد می‌شود. درصورتی که این تیرگی دقیقا در مرکز الماس قرار گرفته باشد، نشان دهنده باکیفیت بودن برش و مناسب بودن ارتفاع و عمق آن است.

·        رکاب مناسب

همانطور که گفته شد به دلیل ظرافت لبه‌های برش مارکیز، پوشش استفاده شده برای آن اهمیت زیادی دارد. بنابراین برای جواهراتی مانند انگشتر باید رکابی محکم و مقاوم استفاده شود که علاوه‌بر پوشش مناسب و زیبای الماس، به خوبی از آن محافظت کند.

سوالات متداول

  1. مارکیز چیست؟

الماس به صورت‌های مختلفی برش داده می‌شود که یکی از برش‌های آن مارکیز نام دارد که دارای لبه‌های تیز و ظاهری به شکل قایق است‌.

  • تفاوت برلیان و مارکیز در چیست؟

برلیان ارزان‌ترین نوع برش الماس است اما مارکیز گران‌ترین برش است. همچنین تفاوت دیگر این دو برش این است که مارکیز لبه‌های تیز و ظریفی دارد اما برلیان گرد و بدون لبه است.

  • کدام نوع برش برلیان و مارکیز برای حلقه محبوب‌تر هستند؟

برش برلیان به دلیل قیمت ارزان‌تر و لبه‌های گرد، طرفداران بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب طلا و جواهر مناسب سن

نتیجه‌گیری

برای تولید جواهرات و زیورآلات مختلف از متریال‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از زیباترین و محبوب‌ترین آن‌ها، الماس است. برای استفاده از الماس در جواهرات مختلف آن را به اشکال مختلفی برش می‌دهند. الماس به 13 نوع مختلف برش داده می‌شود که هر کدام ویژگی‌ها و ظواهر خاص خود را دارند. همچنین هر یک از اشکال و برش‌های الماس دارای طرفداران خاص خود هستند. یکی از زیباترین‌ برش‌های الماس، مارکیز نام دارد که به صورت بیضی شکل است و لبه‌های تیز و ظریفی دارد.

برش مارکیز گران قیمت‌ترین برش الماس محسوب می‌شود و در جواهرات خاصی استفاده می‌شود. برش مارکیز در مواردی مانند ظاهر، قیمت و کارایی با برش برلیان تفاوت دارد که ما در مقاله مارکیز چیست؟ تفاوت برلیان و مارکیز در چیست؟ به این تفاوت‌ها پرداختیم و نکات مهمی را برای خرید باکیفیت‌ترین نوع برش مارکیز بیان کردیم. برای خرید باکیفیت‌ترین نوع برش مارکیز می‌توان با خیال راحت به گالری آرامه اعتماد کرد و زیباترین و خاص‌ترین جواهرات تولید شده با این برش را تهیه نمود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *