روش تشخیص مدل گردنبند طلا

طلا به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و ارزشمندترین فلزات جهان به شمار می‌رود و که همواره مدل گردنبند طلا و مدل دستبند طلا از طرف افراد به عنوان یک سرمایه‌گذاری ارزشمند و انتخاب مناسبی در مواقع مختلف بهره برده‌شده است. در تهران نیز بازار طلا به دلیل اقتصاد پایدار ، پرسش بالا و عرضه کم ، سوددهی بالا و به روز بودن متدولوژی‌های تشخیص طلا به وفور وجود دارد.

 
یکی از مزایای اصلی تشخیص سریع مدل گردنبند طلا و مدل دستبند طلا، صرفه‌جویی در زمان است. با توجه به استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته جهت تشخیص خاتمه‌یافته و سریع طلا، افراد می‌توانند به سرعت و با اعتماد به نفس به تشخیص اصالت یا جعلی بودن طلا بپردازند. این امر برای خریداران طلا بسیار مهم و در صرفه قرار می‌گیرد زیرا در صورت خرید طلا جعلی، این سرمایه‌گذاری ارزشمند از بین می‌رود و خسارت بزرگی برای خریدار ایجاد می‌شود.
 
مزیت دیگری که از تشخیص سریع طلا به دست می‌آید، کاهش خطر سرمایه‌گذاری است. با داشتن اطلاعات کامل و صحیح در مورد اصالت و کیفیت طلا مورد نظر، افراد می‌توانند خریدی بهتر و بهینه‌تر داشته باشند و خطر خرید از نقاط فروش مشکوک و یا مطمئن نبودن در مورد کیفیت طلا را کاهش دهند.

 

در این مقاله ما به بررسی مزیت‌های تشخیص سریع مدل گردنبند طلا و مدل دستبند طلا و همچنین اهمیت خرید انگشتر طلا در تهران می‌پردازد. یکی از دغدغه‌های اصلی همه کسانی که می‌خواهند طلا بخرند، نحوه تشخیص اصل یا تقلبی بودن طلا است. از طرفی دیگر با افزایش کلاهبرداری‌ها و و عرضه طلا‌های فیک و تقلبی، بسیاری از افراد هنگام خرید طلا سبک و غیره نگرانی‌ زیادی دارند.

همانطور که همه ما می‌دانیم طلا فلزی ارزشمند است و در صورتی که نمونه تقلبی آن خریداری شود باعث هدر رفتن هزینه صرف شده می‌شود.

شاید شما هم با خود بگویید که برای تشخیص طلای اصل از تقلبی می‌توان از طریق شماره‌های حک شده بر روی طلا، اصل بودن آن را تشخیص دهید. اما این روش تنها راه حل نیست و به کمک روش‌های راحت‌تر دیگر نیز می‌توان طلای اصل را از تقلبی تشخیص داد.

البته علاوه بر روش‌هایی که برای تشخیص طلای اصل از تقلبی وجود دارد، می‌توان با خرید طلا از فروشگاهی معتبر و شناخته شده، طلایی اصل و باکیفیت را تهیه نمود. آرامه گالری یکی از مراکز معتبر و شناخته شده‌ای است که طلای اصل و باکیفیت را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.

روش تشخیص مدل گردنبند طلا

معرفی روش‌های تشخیص طلای اصل از تقلبی

همانطور که گفته شد روش‌های مختلفی برای تشخیص طلای اصل از تقلبی وجود دارند. که می‌توان یک یا چند مورد از این روش‌ها را امتحان کرد تا از اصل یا تقلبی بودن طلایی خود کاملا مطمئن شد. در ادامه به بهترین روش‌های مناسب تشخیص طلای اصل از تقلبی می‌پردازیم.

1.توجه به کد‌های هک شده بر روی طلا:

فلزات مختلفی مانند طلا نقره و پلاتین دارای کد‌هایی هستند که با توجه به آن‌ها می‌توان نوع فلز را انتخاب کرد و فلز طلا و میزان خالصی آن‌ها را تشخیص داد. ابتدا باید بدانید که اعداد حک شده بر روی فلزات باید واضح و مشخص باشند سپس بتوان باتوجه به اعداد،

درصد ناخالصی موجود در طلا را تشخیص داد. برای فهمیدن این درصد باید به کد حک شده بر روی مدل گردنبند طلا  و مدل دستبند طلای خود توجه کرد. دو رقم اول کد حک شده بر روی طلا، درصد خالصی طلا را نشان می‌دهد.

·حروف حک شده بر روی مدل گردنبند طلا:

علاوه بر اعداد حک شده بر روی مدل گردنبند طلا و مدل دستبند طلا، حروفی نیز بر روی آن‌ها حک شده است که محل ساخت طلا را نشان می‌دهند. برای مثال حرف M نشان دهنده شهر مشهد، T نشان تهران و E نشان اصفهان است. علاوه بر این بعد از این حروف نیز اعدادی حک شده‌اند که نشان دهنده شماره ثبت کارخانه در سازمان اتحادیه کشوری و سازمان استاندارد هستند.

2.تشخیص مدل گردنبند طلا با سرکه:

تشخیص مدل گردنبند طلا با استفاده از سرکه یکی از روش‌های سنتی و غیرمخرب است که در آن از واکنش طلا با استفاده از سرکه استفاده می‌شود. این روش معمولاً برای تشخیص مدل گردنبند طلا و مدل دستبند طلا در جواهرات و محصولات طلا استفاده می‌شود.
 
برای استفاده از این روش، مراحل زیر را می‌توانید دنبال کنید:
 
 ابتدا سرکه‌ای که به آن یک قطره آب آزاد افزوده شده است را روی دستبند یا گردنبند قرار دهید. در صورتی که آب در سرکه آزاد است، وقتی که طلا در آن غوطه ور می‌شود، به خاطر وجودی آن‌همراه با طلا به صورت ناخالصی روی طلا کاملاً تر تشکیل می‌شود.
 
 اگر سرکه تیره و رنگی شد، به معنی وجود طلا است. اگر رنگ سرکه تغییری نکرد، احتمالاً نقره یا سایر فلزات در آن وجود دارند و طلا کم‌تر است.
 
اگر روش تشخیص مدل گردنبند طلا با سرکه نتیجه ای مشابه با مشاهده حاصل از استفاده از سنگ پوست برای تشخیص کمیت و جنس طلا نداد، بهتر است از روش‌های دیگر مانند استفاده از مغناطیس، الکترولیز یا تجزیه نمونه به وسیله آزمایشگاه‌های مجهز استفاده کنید.
 

3.استفاده از آهن‌ربا:

در برخی از موارد فروشندگان فلزاتی که روکش طلا دارد را به جای طلای اصل به فروش می‌رساند و خریداران را فریب می‌دهند. بنابراین یکی از روش‌هایی که برای تشخیص طلای اصل و این مشکل وجود دارد، استفاده از آهنربا است. بنابراین در صورتی که زیورآلات خریداری شده به آهن ربا نچسبند نشان دهنده این است که طلا اصلی نیست. اما در صورت عدم چسبیدن طلا به آهن‌ربا، طلا اصل و باکیفیت است.

روش تشخیص مدل دستبند طلا

4.تشخیص مدل دستبند طلا با یخ:

برخی از فلزات رسانش گرمایی بیشتری نسبت به سایر فلزات دارند که طلا و نقره نیز جزو این فلزات هستند. اگر یک قطعه از طلا یا مدل دستبند طلا خود را بر روی قالب یخ قرار دهید سرعت ذوب شدن یخ بسیار بالا است و به گونه‌ای است که تصور می‌کنید شی داغی را بر روی قالب یخ قرار داده‌اید. بنابراین به این روش نیز می‌توان اصل بودن طلا را تشخیص داد.

5.تشخیص اصل بودن طلا با استفاده از وایتکس:

با استفاده از مواد اسیدی مانند وایتکس می‌توان اصل و یا تقلبی بودن طلا را تشخیص داد. وایتکس، اسیدی قوی است که در صورت برخورد با طلا، رنگ آن را تغییر می‌دهد و طلا به رنگ قهوه‌ای، سبز و یا قرمز درمی‌آید اما بهتر است که از این روش استفاده نکرد زیرا به طلا آسیب می‌زند.

6.تشخیص اصل بودن طلا با استفاده از گاز زدن آن:

اصل بودن و میزان عیار طلا به کمک گاز زدن آن امکان‌پذیر است زیرا طلا فلزی منعطف و نرم است. حتما ورزشکارانی را دیده‌اید که هنگام دریافت مدال طلا، مدال خود را گاز می‌زنند که این کار نماد و نشان‌دهنده اصل بودن طلا است. زیرا با گاز زدن طلا جای دندان بر روی طلا باقی می‌ماند. هرچه عیار طلا بیشتر باشد، طلا نرم‌تر بوده و جای دندان بیشتر مشخص خواهد شد‌.

7.توجه به رنگ طلا:

یکی دیگر از روش‌هایی که به کمک آن می‌توان اصل و یا تقلبی بودن طلا را تشخیص داد، توجه به رنگ طلا است. طلا فلزی است که رنگ آن به هیچ وجه تغییر نمی‌کند. بنابراین در صورتی که رنگ طلا بعد از مدتی تغییر کند، نشان‌دهنده تقلبی و بدل بودن آن است. همچنین در صورتی که بعد از گذشت زمان رنگ طلا تغییر نکند می‌توان اطمینان حاصل نمود که طلا اصل است.

8.کشیدن طلا بر روی سطح سرامیکی:

فلز طلا و برنج شباهت زیادی با هم دارند. به همین دلیل این مسئله سبب کلاهبرداری‌های زیادی شده است و بسیاری از فروشندگان فلز برنج را به جای طلا به خریداران عرضه می‌کنند. بنابراین برای تشخیص فلز طلای اصل و تشخیص برنج نبودن آن می‌توان طلا را بر روی سطح سرامیکی کشید. در صورت اصل بودن طلا با کشیدن آن بر روی سرامیک اثر و رد زردی از طلا بر روی سرامیک باقی خواهد ماند. درصورتی که با کشیدن فلز برنج بر روی سرامیک رد و اثر آن باقی نخواهد ماند و یا رد سیاهی از آن باقی می‌ماند.

9.تشخیص اصالت طلا با استفاده از الکل:

یکی دیگر از روش‌های کاربردی برای تشخیص اصل و بدل بودن طلا، استفاده از الکل است. برای تشخیص اصل بودن مدل گردنبند طلا با استفاده از الکل می‌توان طلا را در الکل غوطه ور کرده و یا الکل را بر روی آن اسپری نمود. در صورتی که طلا در الکل غوطه ور شود و رنگ آن تغییر نکند طلا اصل و باکیفیت است اما در صورت تغییر رنگ، طلا تقلبی است.

10.مشخص کردن اصل بودن طلا به کمک آبلیمو:

تشخیص طلا با استفاده از آبلیمو یکی از روش‌های سنتی بررسی نمونه‌های معدنی است. این روش بر مبنای واکنش شیمیایی میان طلا و اسید استونیک موجود در آبلیمو استون متمرکز است. در این فرآیند، ابتدا نمونه معدنی آماده می‌شود تا به شکل پودری یا ریزدانه‌ای باشد ، سپس، مقدار مناسبی از آبلیمو به نمونه اضافه می‌شود. واکنش شیمیایی بین استونیک اسید و طلا شروع می‌شود. اگر در نمونه حضور طلا وجود داشته باشد، واکنش باعث تغییر رنگ آن به شکلی کهربایی یا قرمز می‌شود.

مهم است توجه داشت که این روش تنها به تایید حضور طلا در نمونه می‌پردازد و اطلاعات دقیق‌تری در مورد غلظت یا میزان طلا ارائه نمی‌دهد. همچنین، اسید استونیک در آبلیمو می‌تواند خطرناک باشد و در هنگام استفاده باید از تماس با پوست و چشم‌ها خودداری کرد. بنابراین، این روش تا حدی ساده است اما نیازمند احتیاط و دقت است.

البته آبلیمو جزو موادی است که اسید زیادی دارد و با استفاده از آن می‌توان اصل بودن طلا را تشخیص داد. در این روش برای تشخیص اصل بودن طلا با استفاده از آبلیمو، لازم است که طلای مورد نظر خود را در ظرفی قرار داد و مقداری آبلیمو را بر روی طلا بریزید تا کاملاً غرق آب لیمو شود سپس باید ۵ دقیقه طلا را در آبلیمو نگه داشت. در صورتی که بعد از ۵ دقیقه رنگ طلا تغییر نکند نشان دهنده اصل بودن طلا است اما در صورت تغییر رنگ طلا، تقلبی بودن آن مشخص می‌شود.

مهم است توجه داشته باشید که این روش تشخیص طلا تنها می‌تواند حضور طلا را نشان دهد و اطلاعات دقیق‌تری از میزان و غلظت طلا در نمونه فراهم نمی‌کند. برای تعیین میزان دقیق طلا، نیاز به آزمون‌ها و دستگاه‌های مخصوص‌تری می‌باشد. همچنین، این روش تا حدی خطرناک است، زیرا اسید استونیک که در آبلیمو وجود دارد، ممکن است برای پوست و چشم‌ها آسیب‌های جدی ایجاد کند. بنابراین، در هنگام استفاده از این روش، احتیاط‌های لازم باید رعایت شود و از تماس مستقیم با پوست و چشم‌ها خودداری شود.

11.تشخیص مدل دستبند طلا با ماست:

تشخیص طلا با استفاده از ماست یکی از روش‌های مورد بررسی در صنعت جواهرات و طلاپوشان است. این روش بر اساس برخی خواص فیزیکی و شیمیایی طلا و تأثیر آن بر ماست بر پایه‌گذاری شده است.
 
در این روش، نمونه‌ای از ماست به آرامی بر روی سطح طلا قرار می‌گیرد. سپس با توجه به تغییرات رنگ، شفافیت و شکل ماست در محل قرار گرفتن طلا، می‌توان به تشخیص و تمایز طلا از فلزات دیگر پرداخت. فرایند انجام این روش نیاز به تخصص و تجربه دارد و در ابتدایی‌ترین مراحلی از تعیین اصالت یا خالص بودن طلا می‌توان به آن مراجعه کرد.
 
به عنوان مثال، طلا دارای خاصیت انعکاس نور و درخشندگی بیشتر نسبت به فلزات دیگر است. بنابراین، زمانی که نمونه ماست روی طلا قرار می‌گیرد، درخشندگی و رنگ ماست تغییر می‌کند و می‌توان به سادگی نمونه طلا را از نمونه‌های فلزی دیگر تشخیص داد.
 
استفاده از ماست به عنوان روشی برای تشخیص طلا بدون نیاز به تجهیزات پیچیده و هزینه‌بر است. با این حال، این روش به تنهایی کافی نیست و باید با سایر روش‌ها و تست‌های دقیقتر به کار برود تا به تشخیص قطعی و قابل اطمینان برسیم. همچنین، توانایی این روش در تشخیص طلا با دقت و قابلیت شناسایی بالا در هنگام انجام در محیط‌های پیچیده تر نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد.

 

روش‌های تشخیص طلای اصل از تقلبی
 

روش تشخیص طلای زیر خاکی:

 
برای تشخیص طلای زیر خاکی، روش‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه، دو روش رایج برای تشخیص طلای زیر خاکی را بررسی می‌کنیم:
 
  1.  روش نمونه‌برداری از خاک (پانسیون): در این روش، نمونه‌هایی از خاک در نقاط مختلف از محل مورد نظر برداشت می‌شوند. سپس نمونه‌ها در آزمایشگاه با استفاده از تجهیزات و روش‌های مختلف، از جمله نفوذ سنجی الکتریکی و آنالیز شیمیایی، بررسی می‌شوند و میزان وجود طلا در خاک تعیین می‌شود.
  2.   روش مستقیم با استفاده از تجهیزات الکترونیکی: در این روش، تجهیزات الکترونیکی و مراحل پردازش داده به کار گرفته می‌شوند تا طلا در خاک تشخیص داده شود. این تجهیزات از سنسورها و دستگاه‌های الکترونیکی تشکیل شده‌اند که با بررسی خواص الکتریکی و مغناطیسی خاک، مقدار وجود طلا را تعیین می‌کنند.
  3.  
در هر صورت، بهتر است برای تشخیص طلا در خاک، به متخصصان کاوشگری یا شرکت‌های معدنی مراجعه کرده و از تجهیزات و روش‌های حرفه‌ای استفاده کنید.
 

سوالات متداول

  1. با استفاده از چه روش‌هایی می‌توان اصل بودک طلا را تشخیص داد؟

روش‌های مختلفی از جمله؛ توجه به اعداد و حروف حک شده بر روی طلا، استفاده از موادی مانند آبلیمو، آمونیاک، الکل، ید، پماد سولفوریک و همچنین گاز زدن طلا و یا کشیدن طلا بر روی سرامیک و غیره می‌توان به اصل بودن طلا پی برد.

  • بهترین روش برای خرید طلای اصل چیست؟

برای اطمینان از خرید طلای اصل بهتر است که فروشگاه‌های معتبر و شناخته شده را انتخاب کرد.

  • آیا تشخیص میزان خالصی طلا امکان‌پذیر است؟

بله، باتوجه به دو رقم اول حک شده بر روی طلا می‌توان درصد خالص بودن طلا را فهمید.

بیشتر بخوانید: تفاوت طلا زرد با رزگلد

نتیجه گیری:

در نتیجه، تشخیص سریع مدل گردنبند طلا و مدل دستبند طلا و نیز خرید انگشتر طلا در تهران دارای مزایا و جوانب مختلفی است که بهره‌ برداری از آن به خریداران طلا توصیه می‌شود. با توجه به تکنولوژی‌های جدید و روش‌های پیشرفته تشخیص طلا، خریداران می‌توانند از امکانات بیشتری برخوردار شوند و خریدی بهتر و با صرفه‌جویی در زمان و هزینه داشته باشند. از این رو، می‌توان تشخیص سریع طلا و خرید انگشتر طلا در تهران را به عنوان یک گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری در طلا در نظر گرفت.

با استفاده از روش‌های مختلفی از جمله؛ توجه به اعداد و حروف حک شده بر روی طلا، استفاده از موادی مانند آبلیمو، آمونیاک، الکل، ید، پماد سولفوریک و همچنین گاز زدن طلا و یا کشیدن طلا بر روی سرامیک و غیره می‌توان به اصل بودن طلا پی برد. ما در این مقاله به همه روش‌های مناسب برای تشخیص طلای اصل پرداختیم.

و یکی از بهترین روش‌ها که خیال خریداران طلا را از بابت اصل بودن آن راحت می‌کند، خرید از فروشگاه‌های معتبر و شناخته شده است. گالری آرامه یکی از بهترین فروشگاه‌هایی است که طلای اصل و با کیفیت را با فاکتور معتبر عرضه می‌کند که انواع طلا و جواهرات متنوع و زیبایی دارد‌.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *