طلافروشی یا زرگری، شغلی دیرینه است. از آن مشاغلی که هر کسی احتمالاً در دوره‌ای از زندگی به آن فکر کرده است. گاهی ممکن است یک شغل رویایی به نظر برسد. بعضی‌ها هم توانسته‌اند به درآمدهای قابل توجهی در آن برسند. راه اندازی گالری طلا نکات متعددی دارد. بدون شناخت جنبه‌های مختلف آن نمی‌توان موفقیت چندانی به دست آورد. بنابراین دو راه پیش رو داریم: یا اینکه با کسب تجربه و اندک اندک در آن پیش برویم و مهارت‌های آن را فرا گیریم. یا با اتکا به تجربیات افراد ماهر در آن، ریسک تصمیم خود را به حداقل برسانیم. توصیۀ بزرگان در هر زمینه‌ای همواره به استفاده از دانش عملی دیگران بوده است. چرا که ما نیازی به تجربه کردن تجربیات دیگران نداریم. بلکه می‌توان موفقیت آنان را نردبانی برای پیشرفت کرد.

چرا به دنبال راه اندازی گالری طلا هستید؟ سؤال اول!

آیا تا کنون به تأسیس وراه اندازی گالری طلا فکر کرده‌اید؟ همۀ ما طلافروشی را به عنوان یکی از مشاغل پردرآمد می‌شناسیم. با توجه به گسترش صنعت طلاسازی و جواهرات، روش‌های متعددی برای شروع به فعالیت در آن ابداع شده‌اند. فروش زیورآلات طلا در اینستاگرام یکی از این‌هاست. شاید دیگر نیازی به اجارۀ مغازه، دکوراسیون و هزینۀ زیاد برای شروع کار نباشد. اما این اتفاق به همین سادگی‌ها نیز نخواهد افتاد. قصد شما، کار کردن با طلاست. فلزی ارزشمند که حساسیت زیادی دارد.

یک واقعیت: طلافروشی درآمد زیادی دارد اما آسان نیست

خرید طلا کادویی و هدیه دادن آن تنها یکی از تصمیمات مشتریان است. بسیاری از آنان طلا می‌خرند تا پس‌اندازی برای آینده داشته باشند. طلا نه تنها پول نقد است بلکه ارزش آن در طول زمان بیشتر هم می‌شود. خرید طلا این امکان را پدید می‌آورد که هر لحظه، آن را تبدیل به سرمایۀ دیگری کنیم. از طرفی، تمایل مردم به خرید طلا هم بیشتر شده است. چرا که آنان هر روز به اهمیت افزایش ذخیره‌های خود بیشتر پی می‌برند. با این همه، هدف شما از راه اندازی گالری طلا چیست؟ موارد زیر به تفکر بیشتر در این خصوص کمک می‌کنند.

 • می‌خواهم یک شغل ممتاز و پردرآمد برای خودم داشته باشم.
 • قصد تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق دارم.
 • طلاسازی و فروش زیورآلات را دوست دارم.
 • می‌خواهم برند شخصی خود را مبتنی بر این شغل بسازم.
 • به دنبال ثروت هستم و قصد افزایش دارایی‌هایم را دارم.
 • و صدها دلیل دیگر!

اگر دلیل کافی برای این کار دارید، ما در کنار شما هستیم تا مراحل راه اندازی آن را به شما بگوییم. آنچه در اینجا می‌خوانید تنها برخی از نکات کلی آن است. شاید این‌ها چراغ راهی برای شما باشند. اما تنها به این نکات بسنده نکنید.

چگونه ساخت زیورآلات و طلافروشی را شروع کنیم؟

پیش از هر چیز، داشتن اطلاعات و دانش کافی در این زمینه اهمیت دارد. هرچند برای طلافروشی نیاز به تحصیلات خاصی ندارید اما باید بدانید با چه چیزی سر و کار دارید. شناخت بازار و تحلیل آن، ترسیم نقشۀ راه و تعریف چشم انداز و کسب مهارت‌های لازم ضروری هستند. چک لیست زیر به داشتن ذهن بازتر در این خصوص کمک زیادی می‌کند.

 • ببینید به چه مهارت‌هایی در این زمینه نیاز دارید.
 • عیارهای کامل طلا را بشناسید.
 • روش تبدیل عیار ایرانی به جهانی را بدانید.
 • وزن و مقیاس طلا را بشناسید.
 • عیارسنجی طلا و دیگر فلزات را یاد بگیرید.
 • انواع فلزات سنگین و گرانبها را بشناسید.
 • از ویژگی‌های فیزیکی طلا آگاهی داشته باشید.
 • علوم حسابداری و تکنیک‌های محاسبه را یاد بگیرید.
 • انواع سکه‌های طلا را بشناسید.
 • سنگ‌های قیمتی و ماهیت آن‌ها را دریابید.
 • مبانی بازاریابی، فروش و مشتری‌مداری را دریابید.
 • نکات امنیتی راه اندازی گالری طلا را بدانید.
 • شیوۀ کار با تجهیزات را بلد باشید.

اما این تازه شروع کار شماست. ببینید می‌خواهید کار خود را به شکل شروع کنید. فروش زیورآلات طلا در اینستاگرام را دنبال می‌کنید یا می‌خواهید یک فروشگاه فیزیکی داشته باشید؟ از نظر ما، جلب اعتماد مشتریان بدون داشتن مورد دوم تا حدودی سخت است. هرچند غیرممکن نیست. اما پیش از آن نکات دیگری هستند که نیاز به گفتن داریم.

فروش زیورآلات در گالری طلا را چگونه شروع کنیم؟

پس از سنجیدن جوانب اولیۀ کار، احتمالاً تصمیم خود برای یادگیری و کسب مهارت در این حوزه را گرفته‌اید. مزایا و معایب این شغل را دریابید. همواره بدانید که شروع به کار شما باید کاملاً رسمی و طی موازین حقوقی و قانونی انجام شود. برخی از موارد که برای فروش زیورآلات و راه اندازی گالری طلا نیاز دارید شامل موارد زیر هستند:

 • دریافت پروانۀ کسب
 • عضویت در اتحادیه و صنف طلافروشان
 • اجاره یا خرید ملک مناسب
 • پرداخت مالیات و عوارض دارایی
 • تأمین اجناس مورد نظر
 • طراحی دکوراسیون
 • تدبیر تجهیزات امنیتی
 • تهیۀ ابزارهای لازم (نظیر ترازو و…)

در ادامه به توضیح و تفصیل موارد مهم در این خصوص پرداخته‌ایم.

راه اندازی گالری طلا نیاز به جواز کسب دارد

شاید بتوانید فروش زیورآلات طلا در اینستاگرام را تا مدتی بدون مجوز دنبال کنید. اما شانس زیادی برای موفقیت در آن نخواهید داشت. با دوره آموزش کسب و کار خانگی، فوت و فن‌های آن را فرا می‌گیرید. فعالیت حرفه‌ای و اصولی مستلزم اخذ مجوزهای لازم است. همواره سعی کنید اجازۀ شروع به فعالیت خود را از صنف مربوطه دریافت کرده و بعد به سراغ مراحل بعدی بروید. به این منظور نیاز به ارائۀ گواهینامۀ مهارت انجام فنی آن کار خواهید داشت. همان چیزی که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم.

تخصص و دانش لازم را کسب کنید

دوره آموزش کسب و کار خانگی نکاتی را برای شروع بدون ریسک کسب و کار طلا می‌آموزد. نکتۀ اصلی، کسب دانش و تخصص‌های مرتبط با آن است. تا می‌توانید در کار خود متخصص شوید. زیر و بم‌ها و جزئیات کار را دریابید و با اصطلاحات و نحوۀ کار آن به خوبی آشنا شوید. این حرفه هم اصطلاحات تخصصی خود را دارد که باید همه را بلد باشید. اجرت، انس، قیراط، سوت، عیار و غیره تنها بخشی از آن‌ها هستند. نحوۀ کار کردن با ابزارهای مخصوص نظیر ترازو، ماشین حساب و مواردی از این دست را نیز فرا گیرید.

برخورد با مشتری، اصول خاص خود را دارد

هر کسب و کار، شیوۀ تعامل و برخورد با مشتری را به شکل متفاوتی دنبال می‌کند. قطعاً رفتار شما به عنوان یک طلافروش، متفاوت از یک مکانیک خودرو خواهد بود. شما باید به طور کامل روی اجناس، کیفیت و قیمت آن‌ها، مشخصات و هر چیز دیگری تسلط داشته باشید. این را بدانید که مشتری شما به دنبال خرید یک کالای با ارزش آمده است. بنابراین شیوۀ برخورد شما باید مناسب با تصمیم او باشد.

فروش آنلاین طلا یا مغازه طلا فروشی را انتخاب می‌کنید؟

شاید بخواهید هر دوی آن‌ها را کنار هم داشته باشید. اما قطعاً شروع کار شما متمرکز روی یکی از آن‌ها خواهد بود. در صورت انتخاب شیوۀ سنتی، باید یک مغازۀ شیک و امن مهیا کنید. نه تنها دکوراسیون مغازۀ باید مناسب باشد بلکه امنیت آن نیز به شکل قابل توجهی مطرح است. شیشه‌های ضد گلوله و دیوارهای محکم، درب ضد سرقت، دزدگیر، دوربین مداربسته و حتی گارد نگهبانی از موارد ضروری آن هستند. باز و بسته شدن درب طلا فروشی، اصول خاصی دارد. همچنین که مغازۀ شما باید به سیستم هوشمند مرکزی پلیس متصل باشد. به این ترتیب در صورت بروز خطر، پلیس در سریع‌ترین زمان در محل حاضر خواهد شد.

اما اگر انتخاب‌تان فروش آنلاین طلاست، راه و روش متفاوتی پیش رو دارید.

طلافروشی اینترنتی، مزایا و معایب آن

فروشگاه‌های اینترنتی طلا و جواهرات در سال‌های اخیر رونق زیادی یافته‌اند. این نوع از طلافروشی‌ها امنیت زیادی دارند. راه اندازی طلافروشی اینترنتی نیاز به سرمایۀ اولیۀ کمتری دارد. دیگر نیازی به هزینه‌های تهیه مکان، نصب تجهیزات و ایمن‌سازی آن نخواهید داشت. مرسولات شما نیز بدون ریسک سرقت به دست مشتریان می‌رسند. اما چالش‌های متعددی متفاوتی پیش رویتان خواهد بود. فروش اینترنتی طلا مستلزم ایجاد بستر مناسب برای جلب اعتماد مشتریان است. دریافت و تحویل مناسب سفارشات، درگاه پرداخت امن، ایمن‌سازی سایت فروشگاهی، تبلیغات مناسب و جلب رضایت مشتریان، چالش‌های مهمی خواهند بود.

نام و نشان تجاری خود را بسازید

برند تجاری شما، سرمایۀ اصلی کارتان است. برای راه اندازی گالری طلا همیشه نیاز به یک نام تجاری خواهید داشت. این خود یک موضوع تخصصی است که اقدامات زیادی باید روی آن انجام دهید. دقت کنید که نام و نشان برند شما متناسب و همسو یا کسب و کار طلا باشد. شاید بهتر باشد در این خصوص از متخصصان برندینگ کمک بخواهید. هرچه بیشتر روی هویت برندتان کار کنید، پیشرفت و گسترش بیشتری در کارتان تجربه خواهید کرد.

نتیجه گیری

با در نظر داشتن پتانسیل‌های شغل طلافروشی و گالری طلا می‌توان انتظار رقابت زیاد در این عرصه را داشت. افراد زیادی تمایل به حضور و فعالیت در این حوزه را دارند. اما هر کسی قادر به ایجاد مزیت رقابتی نیست. چرا که دانش و تخصص تنها بخشی از فعالیت شما را تشکیل می‌دهد. از طرف دیگر لازم است فعالیت‌های زیادی برای شناساندن برند، تبلیغات، ایجاد اعتماد در مشتری، تأمین امنیت و موارد دیگر کنید. اخذ جواز، خرید یا اجارۀ فضا، فروش آنلاین محصولات، تأمین تجهیزات لازم از دیگر اقدامات آن هستند.

اگر شما هم به فکر فروش زیورآلات طلا در اینستاگرام یا به شیوۀ حضوری هستید با ما در تماس باشید. همچنین می‌توانید دره آموزش کسب و کار خانگی آرامه را نیز دنبال کنید. یا می‌توانید از تجربیات خود از خرید حضوری یا آنلاین طلا برای ما بگویید. چه چیزهایی به تجربۀ بهتر خرید شما کمک می‌کنند؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *