رشد تعداد زنان کارآفرین باعث پیشرفت دو چندان جوامع مختلف شده است. این روند در کشور ما نیز به چشم می‌خورد. طی دو دهۀ اخیر با افزایش حضور زنان در عرصۀ کارآفرینی، شاهد ارتقای وضع معیشت خانواده‌ها بوده‌ایم. زنان در این روزها حرفه‌ای‌تر، باهوش‌تر و شایسته‌تر شده‌اند. هزاران زن کارآفرین با ایده‌ها، دیدگاه‌ها و مهارت‌های خاص خود باعث ترقی جامعه شده‌اند. زنان پتانسیل زیادی برای به عمل رساندن ایده کسب و کار دارند. اما با انگیزه‌ترین زنان نیز هنگام تصمیم‌گیری برای شروع کسب و کار دچار سردرگمی می‌شوند. شاید این موضوع ناشی از نداشتن ایده کسب و کار برای زنان باشد.

ایده کسب و کار برای زنان کارآفرین

ایده‌ کسب و کار زیادی برای زنان وجود دارند. اما بهترین ایده‌ها، آن‌هایی هستند که با بودجه، علاقه، مهارت‌ها و عوامل مرتبط دیگر مطابق باشند. زنان قادر به فعالیت در مشاغل مختلف و متعددی هستند. حسابداری، تدارکات جشن‌ها و مربی تناسب اندام از رایج‌ترین آن‌ها هستند. گزینه‌های موجود در این زمینه بسیارند. اما آنچه به نظر هر یک از آنان جالب به نظر برسد، مهم‌ترین عامل انتخاب خواهد بود. هر زن می‌تواند کسب و کار خود را با هر ایده‌ای شروع کند. تنها چیزی که نیاز دارد، دانش و تحقیق در مورد آن کار است. ارزیابی برخی از ایده‌ها برای زنان کارآفرین ضروری است. چرا که باعث سهولت در تصمیم‌گیری خواهد شد.

چند مورد از بهترین انواع ایده کسب و کار برای زنان

گفتیم که ایده کسب و کار برای زنان کارآفرین بی‌شمارند. حتی فارغ از جنسیت، زن و مرد باید پیش از هر چیز به دنبال علاقۀ خود بروند. اما اغلب آنان از یافتن موارد مورد علاقۀ خود ناتوان هستند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم فهرستی از بهترین انواع ایده‌های کسب و کار برای زنان کارآفرین را معرفی کنیم. هرچند این فهرست محدود به زنان نیست. اما گالری آرامه با افتخار به اینکه زنان را در عرصۀ کارآفرینی موفق می‌بیند اقدام به تبیین این فهرست کرده است.

وبلاگ نویسی

وبلاگ نویسی (Blogging) بهترین ایده کسب و کار خانگی برای زنان است. مهم‌ترین مزیت این شغل، ساعات کاری منعطف آن است. براه فعالیت در این حرفه کافیست که اقدام به ایجاد یک وب سایت کرده و مقالات مورد علاقۀ خود را در آن منتشر دهید. شما می‌توانید در هر موضوعی که علاقه دارید شروع به نوشتن کنید. آشپزی، ورزش، تحصیل، سیاست، هنر و هر چیز دیگری که مورد پسندتان است. راه اندازی یک وبلاگ مزایای زیادی به دنبال دارد. اما در ابتدا باید تلاش زیادی برای افزایش بازدیدکنندگان انجام دهید. اگر وبلاگ شما بازدید کافی داشته باشید می‌توانید حامیان مالی و تبلیغاتی خود را پیدا کنید.

برگزاری رویداد

زنان استعداد و مهارت ذاتی زیادی در سازمان‌دهی و برنامه‌ریزی کارها دارند. اگر شما هم این مهارت را دارید، برنامه ریزی و برگزاری رویداد احتمالاً گزینۀ خوبی برایتان خواهد بود. متأسفانه بسیاری از افراد فاقد تخصص و مهارت لازم برای برنامه‌ریزی رویداد هستند. این شغل نیاز به هماهنگی با دیگر افراد دارد. جشن تولد، مهمانی‌های سازمانی، جشن بازنشستگی و هر رویداد محلی دیگری از جملۀ این‌ها هستند. اطمینان حاصل کنید که می‌توانید همه چیز را به خوبی مدیریت کنید. با کمی تجربه درخواهید یافت که احتمالاً نیاز به تشکیل یک تیم خوب خواهید داشت. زمانی که به‌ برنامه‌ریزی رویداد فکر می‌کنید همیشه باید روی برقراری تماس با سایر تأمین‌کنندگان تمرکز کنید.

طراحی نرم افزار

اگر علاقه و تجربه در زمینۀ توسعۀ نرم افزار دارید، دریچه‌های پیشرفت و ترقی روی شما باز خواهند بود. برنامه‌نویسی و توسعۀ نرم افزار می‌تواند بهترین ایده کسب و کار با سرمایه کم برای زنان باشد. توسعه برنامه در این روزها تقاضای زیادی دارد. زیرا تقریباً هر شرکت و برند بزرگی به دنبال آن است. شرکت‌ها، سازمان‌ها و افراد به طور مرتب ایده‌های جدیدی پیدا می‌کنند که لازم است آن را در نرم افزارهای خود بگنجانند. شما می‌توانید در هر زمینه‌ای که برایتان جالب است اپلیکیشن بسازید. یا اگر ایده‌ای خاص در ذهن دارید، جامۀ عمل به آن بپوشانید. این یک ایده کسب و کار عالی است که درآمد زیادی برایتان ایجاد خواهد کرد.

محتوا نویسی

با رشد و گسترش اینترنت و تجارت الکترونیک، تقاضا برای نویسندۀ محتوا به شدت زیاد شده است. اگر خلاق هستید و مهارت نویسندگی دارید، یک ایده کسب و کار عالی برایتان وجود دارد. شما می‌توانید شروع به نوشتن محتوا برای وب سایت‌های کرده و کارتان را از خانه و بدون هیچ سرمایه‌ای شروع کنید. محتوا، پادشاه است. محتوای سایت، گرافیک، انیمیشن، وبلاگ و بسیاری پلتفرم‌های دیگر، مشتریان همیشگی شما خواهند بود. شما می‌توانید کار خود را به عنوان فریلنسر (Freelancer) در پلتفرم‌های مرتبط شروع کرده و پس از مدتی، وب سایت خود را راه‌اندازی کنید.

آشپزی و نانوایی

نانوایی، آشپزی و شیرینی‌پزی، ایده‌های تجاری عالی برای زنان هستند. شما به عنوان یک زن، احتمالاً میل ذاتی خود به پخت غذا و نان را دریافته‌اید. چه چیزی می‌تواند بهتر از تبدیل علاقۀ خود به یک حرفه باشد؟ در ابتدا می‌توانید این کار را از خانه شروع کرده و با افزایش تقاضا، یک مغازۀ شلوغ و موفق در بازار افتتاح کنید. به یاد داشته باشید که مواد با کیفیت و خدمات صادقانه باعث ایجاد مشتریان بیشتر و وفاداری آنان می‌شود. شما همچنین می‌توانید با راه اندازی یک وب سایت اقدام به فروش آنلاین تولیدات خود کنید.

صنایع دستی

ایده‌های خلاقانۀ زیادی در این دسته وجود دارند که سودآوری زیادی برای زنان کارآفرین ایجاد می‌کنند. اگر خلاق بوده و عاشق تولید محصولات دست ساز هستید، کسب و کاری جذاب و احتمالاً پرسود پیش رویتان است. می‌توانید صنایع دستی چوبی، گل‌دوزی، وسایل دست ساز، کیف، آویز و بافتنی‌های مختلف بسازید. این اقلام را می‌توان به قیمت قابل توجهی به فروش رساند. به خصوص که این روزها امکان همکاری با بسیاری از سایت‌های فروش آنلاین نیز وجود دارد. اگر بتوانید مشتریان خود را بسازید، به زودی شاهد سرازیر شدن درآمد قابل توجه به زندگی‌تان خواهید بود.

حسابداری

به عنوان یک حسابدار، نقش شما ثبت تراکنش‌های مالی نظیر فروش، خرید، دریافت و پرداخت توسط سازمان و شرکت است. اگر در ریاضیات و حسابداری مهارت دارید، این یک ایده کسب و کار برای شماست. حتی در صورت عدم داشتن مهارت نیز می‌توانید شروع به یادگیری آن کرده و کسب و کار شخصی خود را شروع کنید. بسیاری از مشاغل حسابداری را می‌توانید به صورت آنلاین پیدا کنید. به خصوص که امکان شروع این حرفه به صورت پاره وقت و تمام وقت نیز وجود دارد. با افزایش حجم کار نیز می‌توانید چند نفر را استخدام کنید تا برایتان کار کنند. این یک شغل عالی برای زنان است. زیرا در کنار آن، زمان زیادی را به خانوادۀ خود اختصاص می‌دهند.

خرده فروشی آنلاین

این یک ایده کسب و کار آنلاین برای زنان است. شما می‌توانید با استفاده از پلتفرم‌های مختلف اقدام به فروش و عرضۀ هر نوع کالا و خدماتی کنید. در عصر امروز که همه چیز دیجیتالی شده است مردم دوست دارند کالاهای مورد نیازشان را به صورت آنلاین بخرند. چرا که باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینۀ آنان می‌شود. به علاوه سهولت در خرید نیز مشتریان زیادی را جذب می‌کند. بنابراین می‌توانید با راه‌اندازی یک بوتیک آنلاین اقدام به فروش لباس‌های سازگار با محیط زیست، صنایع دستی، لوازم کودک یا هر چیز دیگری کنید. اگر بتوانید مشتریان خوبی ایجاد کنید هیچ توقفی در مسیر پیشرفت شما وجود نخواهد داشت.

خدمات مهد کودک

اگر به بچه‌ها علاقه دارید و دوست دارید با آن‌ها وقت بگذرانید، خدمات مهد کودک می‌تواند ایده کسب و کار خوبی باشد. با اجارۀ یک فضای بزرگ که مملوء از فعالیت‌های سرگرم‌کننده برای کودکان است، محیط لازم را فراهم کنید. تخت خواب، میز و صندلی، کتاب، اسباب بازی و همه چیزهایی که کودک به آن نیاز دارد را فراهم کنید. برای راه‌اندازی این کسب و کار لازم است مقداری سرمایه‌گذاری کنید. بسیاری از والدین به دنبال محیطی امن و سالم برای فرزندان خود هستند تا به کارهای خود بپردازند. اگر بتوانید چنین محیطی را فراهم کنید احتمالاً استقبال زیادی از آن خواهد شد.

طراحی مُد

کسب و کارهای مبتنی بر لباس، جواهرات و لوازم تزئینی همواره مورد علاقۀ زنان در سراسر جهان بوده‌اند. اگر علاقه به طراحی مد و فشن دارید، کار خود را به عنوان یک حرفه‌ای شروع کنید. شما می‌توانید ایده کسب و کار خود را با طراحی شیک‌ترین و راحت‌ترین لباس‌ها شروع کرده و مشتریان خود را پیدا کنید. دنیای مد و لباس همیشه درآمد زیادی ایجاد می‌کند. به خصوص که شروع به فعالیت در آن نیازمند سرمایۀ زیادی نیست. اگر مشتری، حس و حال لباس‌های شما را دوست داشته باشد ترجیح می‌دهد فقط با شما تماس بگیرد. اگر فضایی در خانه دارید می‌توانید آن را به استودیوی خود تبدیل کرده و سرمایه‌گذاری جدیدتان را شروع کنید.

مشاوره مُد

یک شغل جذاب برای زنان این است که به عنوان مشاور مد فعالیت کنند. تعداد زیادی از زنان دوست دارند تا جنبۀ خاصی از زیبایی‌شناسی را در خود ایجاد کنند. شما می‌توانید به آنان کمک کنید تا مطابق با تیپ بدنی خود لباس بپوشند و آرایش کنند. اگر در زمینۀ مد، پوشاک و زیبایی تخصص دارید شاید وقت آن باشد تا چند نکته را به زنان ارائه دهید. به آنان نکات و دستورالعمل‌هایی در نحوۀ لباس پوشیدن و استفاده از زیورآلات بگویید. این یک ایده کسب و کار عالی در مقیاس کوچک برای زنانی است که حال و هوای مد و فشن دارند. بخش خوب این است که چنین کسب و کاری نیاز به هیچ سرمایه‌گذاری مالی ندارد. تنها چیزی که به آن نیاز خواهید داشت، به روز بودن در مورد آخرین روندهای مد در جهان است.

عکاسی

اگر به دوربین و مهارت‌های عکاسی علاقه دارید وقت آن است که این حرفه را به کسب و کار تمام وقت خود تبدیل کنید. هرچند که برای شروع این فعالیت نیاز به سرمایه‌گذاری نسبتاً هنگفتی خواهید داشت. خرید دوربین حرفه‌ای، لنز و چراغ تنها بخشی از این ملزومات هستند. اما وقتی وارد این حرفه شده و اسم و رسمی برای خود ایجاد کنید مشتریان زیادی به سمت شما خواهند آمد. شما می‌توانید یک عکاس حرفه‌ای شوید و از رویدادها عکاسی کنید. جشن عروسی و تولد، سمینارها، مهمانی‌های سازمانی و بسیاری دیگر از روادید همواره در جریان هستند. همچنین از شبکه‌های اجتماعی برای اطلاع‌رسانی به دیگران از کسب و کار جدیدتان استفاده کنید. وب‌سایت شخصی نیز باعث ایجاد اعتبار زیاد برای شما می‌شود.

سرگرمی‌های خانگی

اگر مهارتی دارید که می‌توانید آن را به دیگران آموزش دهید، کلاس‌هایی را برای به اشتراک گذاشتن آن‌ها شروع کنید. می‌توانید کلاس‌های نقاشی، آشپزی، سفال‌گری، گل‌دوزی و نویسندگی را برگزار کنید. با ارسال آگهی‌های محله‌ای یا تبلیغات مجاری اقدام به جذب شاگردان خود کنید. این یکی از بهترین ایده‌های کسب و کار برای زنانی است که می‌خواهند در خانه کار کنند. در این شکل از تجارت، سرمایه‌گذاری بسیار اندکی مورد نیاز است. شاید تنها لازم به خرید تعدادی میز و صندلی برای دانش‌آموزان خود داشته باشید. با این حال می‌توانید روی درآمد خوب آن حساب کنید.

آژانس مسافرتی

اگر عاشق سفر هستید و اطلاعات خوبی در مورد شهرها و مناطق جغرافیایی دارید خوب است که فعالیت جدی در این زمینه کنید. می‌توانید به عنوان راهنمای تور شروع به کار کنید تا تجربه و اعتبار اولیه را به دست آورید. سپس با سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی دفتر و وب‌سایت خود، ایده کسب و کار را به شکل جدی‌تری دنبال کنید. به عنوان یک آژانس مسافرتی، نقش شما رزرو خطوط هوایی، هتل‌ها، بلیط قطار، اجارۀ اتومبیل، بیمۀ سفر، ارائۀ حدول زمانی حمل و نقل عمومی و تهیۀ برنامه‌های تور است. این یک کسب و کار جذاب و بسیار ماجراجویانه است که درآمد زیادی نیز برایتان به ارمغان می‌آورد.

طراح دکوراسیون داخلی

اگر خلاق هستید و دوست دارید هر گوشه از مکان خود را به زیبایی تزئین کنید، کسب و کار مناسبی برایتان وجود دارد. کار خود را به عنوان طراح دکوراسیون داخلی شروع کرده و از بی‌نهایت ایده که پیش رویتان است لذت ببرید. برای راه اندازی این کسب و کار باید یک نمونه کار ایجاد کنید تا خودتان را مشتریان‌تان شما را بشناسند. نقش یک طراح داخلی تجزیه و تحلیل فضای مورد نیاز، انتخاب قطعات تزئینی برای مکان، انتخاب رنگ، متریال و نور است. بنابراین پیش از تبدیل شدن به یک طراح داخلی لازم است بدانید که چگونه طرح‌های اولیه را بسازید. می‌توانید این کار را از خانه شروع کنید یا یک فضای اداری را اجاره کنید. برای پیشرفت در این کار لازم است که جلساتی را با مشتریان خود برگزار کنید.

نگهداری از حیوانات خانگی

اگر به حیوانات خانگی علاقه دارید یا در مراقبت از آن‌ها با تجربه هستید، گزینه‌ای عالی پیش رو دارید. بسیاری از مردم در حین سفر یا فعالیت‌های کاری قادر به نگهداری از حیوان خانگی خود نیستند. در این حال، حیوان آن‌ها تنها شده و نیاز به مراقبت پیدا می‌کند. آن‌ها به دنبال کسی هستند که مراقب حیوان خانگی‌شان باشد. این می‌تواند یک کسب و کار سودآور و لذت‌بخش برای شما باشد. اما باید اطمینان حاصل کنید که از عهدۀ مسئولیت آن برمی‌آیید. اگر می‌خواهید ایده کسب و کارتان را گسترش دهید می‌تواند خدمات دیگری را نیز اضافه کنید. حمام کردن، نظافت و پیاده‌روی نیز می‌تواند به عنوان بخشی از فعالیت کاری شما انجام شود. این یک تجارت سرگرم کننده برای افرادی است که عاشق حیوانات خانگی هستند. به خصوص که چنین کاری دارای محدودیت زمانی نیست.

معاملات سهام

خانم‌ها در کارهایی که مربوط به معاملات (Trade) است پتانسیل زیادی از خود نشان می‌دهند. معاملات سهام و بورس یکی از بهترین ایده‌های تجاری برای خانم‌هاست. زیرا می‌توان به راحتی آن را در خانه انجام داد. از این طریق می‌توانید پول زیادی کسب کنید. بدیهی است که برای کسب درآمد بیشتر، سرمایه‌گذاری بیشتری نیاز خواهد بود. به علاوه پیش از سرمایه‌گذاری باید بازار را به دقت تجزیه و تحلیل کنید. مزیت این کار این است که می‌توانید معاملات سهام را در هر نقطه از جهان انجام دهید. به خصوص که این کار در کنار کار تمام‌ وقت‌تان نیز قابل پیگیری است. شما می‌توانید سرمایه‌گذاری خود را با مبلغی اندک شروع کرده و به مرور زمان و با درک بیشتر از بازار، مبلغ سرمایه‌گذاری‌تان را افزایش دهید.

اینفلوئنسر شبکه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی به یکی از بزرگترین‌ پلتفرم‌های جهانی برای ایجاد آگاهی از برندهای مختلف تبدیل شده‌اند. شما به عنوان یک خانم می‌توانید فعالیت خود را به عنوان یک اینفلوئنسر شروع کرده و به مرور زمان مخاطبان بیشتری را جذب کنید. اطمینان داشته باشید که این کار برای مدت طولانی متقاضیان متعددی خواهد داشت. هر استعدادی که دارید را به کار بگیرید. آرایش، سفر، مد، تحصیل، آشپزی و هر چیز دیگری به شما کمک می‌کند تا تبدیل به یک اینفلوئنسر شبکه‌های اجتماعی شوید. شما باید به صورت روزانه با دنبال کنندگان خود در تعامل باشید. تصاویر، ویدیوها و مطالب جذاب پست کنید و وفاداری مخاطبان خود را افزایش دهید. دوربین گوشی شما دروازۀ موفقیت‌تان است. هیچ سرمایه‌گذاری مالی در این کار وجود ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به طور مرتب محتوای خلاقانه و ارزشمند ایجاد کنید.

معلمی

آموزش آنلاین را شروع کنید یا در منزل‌تان اقدام به برگزاری کلاس‌ها کنید. اگر سابقۀ تدریس در هر زمینه‌ای دارید، ایده کسب و کار سودآوری پیش رویتان است. با این حال بسیاری از والدین شاغل هستند و زمانی برای آموزش به فرزندان خود ندارند. اغلب پدر و مادرها به دنبال یک محیط آموزشی امن برای فرزندان خود هستند. اگر می‌خواهید به کودکان دبستانی تعلیم دهید لازم است که شیوۀ رفتار و تعامل با کودکان را نیز یاد بگیرید. اگر کلاس‌های آموزش خانگی را شروع می‌کنید لازم است که روی خرید میز و صندلی و ایجاد فضای کلاس سرمایه‌گذاری کنید. اما اگر هدف‌تان ارائۀ کلاس‌های آنلاین است نیازی به سرمایه‌گذاری نیست. بلکه تنها چیزی که نیاز دارید یک لپ‌تاپ و هدفون است.

خدمات دیجیتال مارکتینگ

این کسب و کار پتانسیل بالایی دارد و برای زنانی که به دنبال کار خانگی هستند عالی است. برای راه اندازی این کسب و کار لازم است در دوره‌های بازاریابی دیجیتال شرکت کنید تا از زیر و بم آن آگاه شوید. اغلب چنین کلاس‌هایی به صورت آنلاین برگزار می‌شوند. همچنین دوره‌های زیادی نیز در قالب فایل‌های آموزشی وجود دارند که می‌توانید اقدام به خرید آن‌ها نمایید. پس از دریافت گواهینامۀ دیجیتال مارکتینگ‌تان می‌توانید کسب و کارتان را راه‌اندازی کنید. به عنوان یک بازاریاب دیجیتال می‌توانید کارتان را با برندهای کوچک شروع کنید. فعالیت به عنوان یک فریلنسر عالی است. از گام‌ها و پروژه‌های کوچک شروع کنید و کم‌کم مجموعۀ کاری‌تان را گسترش دهید. راه‌اندازی یک وب سایت به شما کمک می‌کند تا اعتبار بیشتری در این زمینه کسب کنید.

املاک و کالاهای اجاره‌ای

اگر صاحب ملک یا خانه‌ای هستید بخشی از آن را برای اجاره دادن به مشتریان در نظر بگیرید. این کار را می‌توانید با بسیاری دیگر از کالاها نیز انجام دهید. با اجاره دادن کالاهایی که دارید می‌توانید درآمد غیرفعال خوبی کسب کنید. این یک ایده کسب و کار خوب برای خانم‌هاست. اتومبیل، ظروف، ابزارهای صنعتی، تهویه مطبوع، لحاف، مبلمان، سیستم‌های صوتی و بسیاری دیگر از کالاها همواره مشتریان خود را دارند. اما باید اطمینان حاصل کنید که کالاهای شما پس از استفاده توسط مشتریان، سالم به دست شما برمی‌گردند. همچنین باید از سلامت و کیفیت کالاهای خود نیز مطمئن باشید. اگر فکر می‌کنید کالاهای شما برای مشتریان مناسب است، وقت آن است که از طریق پلتفرم‌هایی نظیر دیوار اقدام به اجاره دادن آن‌ها کنید. همچنین می‌توانید وب سایتی برای کسب و کارتان راه‌اندازی کنید.

مربی فیتنس

مردم در این روزها بیش از هر زمان دیگر به دنبال تناسب اندام هستند. آن‌ها آرزو دارند که با تغذیۀ خوب و ورزش، زندگی سالم‌تری داشته باشند. اگر شما هم از علاقمندان به ورزش هستید می‌توانید یک مربی تناسب اندام شوید و درآمد خوبی کسب کنید. این یک گزینۀ عالی برای شروع یک کسب و کار مستقل است. به خصوص که می‌توانید همراه با آن، شاداب‌تر شده و بدن سالمی هم داشته باشید. برای تبدیل شدن به یک مربی تناسب اندام باید تجربۀ لازم و کافی در این زمینه را داشته باشید. به علاوه که برای جلب اعتماد نیاز به داشتن گواهینامه‌ها و مدارک خواهید داشت. می‌توانید جلساتی را در خانه برگزار کنید یا کلاس‌های آنلاین را پیش بگیرید. جذابیت کلاس‌های آنلاین ورزشی این است که شما را محدود به مکان و زمان خاصی نمی‌کنند.

صابون سازی

این ایده کسب و کار در این روزها رواج زیادی یافته است. زیرا مردم عاشق محصولات مراقبت از پوست خانگی و بدون مواد شیمیایی هستند. بنابراین اگر می‌توانید چنین محصولاتی را تولید کنید، به راحتی مشتریان زیادی پیدا خواهید کرد. اگر تجربه و مهارت ساخت صابون خالص و طبیعی دارید، کسب و کار پرسودی پیش رویتان قرار دارد. بنابراین صابون‌های خود را تولید کرده و مشتریان خود را پیدا کنید. شما می‌توانید این کسب و کار را به صورت پاره‌وقت یا تمام‌وقت و بر اساس بودجه و تقاضای خود پیش ببرید. به عنوان مثال می‌توانید در ابتدا این تجارت را از خانه راه‌اندازی کنید. سپس با گسترش محصول و مشتریان، دامنۀ کسب و کارتان را نیز بزرگ‌تر کنید.

و بسیاری ایده‌های دیگر!

ایده کسب و کار زیاد است و تنها چیزی که نیاز دارید این است که بتوانید علاقۀ خود را مشخص کنید. مهم است ایدۀ شما سازگاری کافی با سبک زندگی و مهارت‌هایتان داشته باشد. برخی از ایده‌هایی که می‌توانند به عنوان کسب و کارهای پول‌ساز به کار گرفته شوند شامل موارد زیر هستند:

 • مشاور مهاجرت
 • مشاور تحصیلی
 • آموزش موسیقی
 • مربی زندگی (Life Coach)
 • بازاریابی کپی رایتینگ
 • مشاور شغلی
 • ماساژ درمانی
 • مربی‌ کسب و کار (Business Coach)
 • برنامه نویسی فریلنسر
 • مدیر برنامۀ عروسی
 • خدمات حقوق و دستمزد
 • ورود داده‌ها (Data Entry)
 • مراقبت از سالمندان
 • خدمات تربیت سگ
 • متخصص اوراق بهادار
 • دستیار شخصی
 • طراح گرافیک
 • عکاس حیوانات
 • سفیر برند
 • نظافت منازل
 • مراقبت از پوست
 • خدمات ناخن
 • مؤسسۀ حقوقی
 • مشاور و استراتژیست سئو
 • مشاور فنآوری اطلاعات

این‌ها برخی از بهترین انواع ایده کسب و کار برای خانم‌ها هستند. اما شما می‌توانید هر ایده‌ای از علایق و مهارت‌های خود را انتخاب کنید. با این حال چند نکتۀ مهم وجود دارند که پیش از شروع هر کسب و کاری باید به آن‌ها توجه کنید.

بهترین ایده کسب و کار برای خانم‌ها را چگونه بیابیم؟

برای یافتن بهترین ایده کسب و کار برای خانم‌ها می‌توانید از لیست بالا استفاده کنید. تمام گزینه‌های مورد علاقۀ خود را بررسی کرده و یک فهرست محدودتر از گزینه‌های در دسترس را آماده کنید. سپس شروع به تجزیه و تحلیل آن‌ها کنید و ببینید کدام یک برای شما و خانواده‌تان بهترین است. یک ضرب‌المثل معروف وجود دارد که می‌گوید: «شما 100 درصد از عکس‌هایی که نمی‌گیرید را از دست می‌دهید!» بنابراین هنگام بررسی گزینه‌ها تمام تلاش‌تان را برای تفکر خارج از چارچوب به کار بگیرید. زیرا هر چه ریسک‌تان بیشتر باشد احتمال کسب درآمد نیز بیشتر خواهد بود.

از تفکر قدیمی و روش‌های سنتی کسب و کار خارج شوید. هر ایده کسب و کاری که انتخاب می‌کنید را به صورت انحصاری و از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهید. به عنوان مثال هنگامی که خدمات مهد کودک را ارائه می‌دهید باید به وعده‌های غذایی کودکان دقت زیادی کنید. در کنار آن توجه به فعالیت‌های سرگرم‌کننده، ابزارهای بازی کودکان و یادگیری آن‌ها نیز حائز اهمیت زیادی است. پس از بررسی و انتخاب گزینه‌ها، اطمینان حاصل کنید که تحقیقات بازار را به طور کامل انجام داده‌اید. پیش از اقدام به تصمیم‌گیری، تصویر کاملی از عوامل را در نظر داشته باشید.

سؤالاتی که پیش از شروع کسب و کار باید از خودتان بپرسید

در اینجا فهرستی از سؤالاتی مطرح شده‌اند که پیش از انتخاب ایده کسب و کار و شروع به فعالیت تجاری باید از خودتان بپرسید. پاسخ دقیق و شفاف به این سؤالات باعث می‌شوند که مسیر پیش‌رویتان واضح‌تر شود.

 • آیا این کسب و کار یک منبع درآمد پاره وقت خواهد بود یا آن را به منبع درآمد اصلی‌تان تبدیل خواهید کرد؟
 • هزینۀ راه اندازی کسب و کار به اضافۀ هزینۀ ثابت ماهانه برای ادارۀ آن را تجزیه و تحلیل کنید. سپس بررسی کنید که در ابتدا چقدر باید سرمایه‌گذاری کنید و این بودجه را از کجا تأمین خواهید کرد؟
 • مطابق با برنامۀ خود ببینید که چقدر می‌توانید در کسب و کارتان وقت بگذارید؟ پاسخ به این سؤال بستگی به سؤال اول هم دارد.
 • از خودتان بپرسید که آیا می‌خواهید از مهارت‌ها و تجربیاتی که در حال حاضر دارید استفاده کنید یا قصد شروع به یادگیری چیزی کاملاً جدید را دارید؟

پس از تصمیم‌گیری در مورد نوع کسب و کارتان، به دنبال چیزهای دیگری مانند مکان، اعضای تیم، تأمین‌کنندگان مالی، فروشندگان و دیگر عوامل مؤثر باشید. همواره سعی کنید مواد اولیه را با کمترین قیمت و بهترین کیفیت تهیه کنید. این مسئله ممکن است مقداری زمان‌بر باشد. با این حال لازم است صبوری پیشه کرده و تمام جوانب را تجزیه و تحلیل کنید.

آیا آمادۀ شروع هستید؟

صرف نظر از شغلی که انتخاب کرده‌اید به یاد داشته باشید که همیشه می‌توانید از تجربیات و دانش دیگران نیز استفاده کنید. گفت و گو و دریافت مشاوره از سایر کارآفرینان زن به شما در جلوگیری از اشتباهات احتمالی کمک خواهد کرد. لازم است برنامه‌ای را به گونه‌ای تنظیم کنید که برای استراحت و تفریح نیز وقت داشته باشید. همچنین مقالاتی از تجربیات سایر زنان نیز بخوانید. مطالعه در مورد زندگی و مسائلی که آنان گذرانده‌اند باعث ایجاد تعادل بین کسب و کار و زندگی شما خواهد شد.

آیا برای شروع سرمایه گذاری جدید خود آماده هستید؟ از بین بهترین ایده‌های کسب و کار برای زنان، چه چیزی برای شما مناسب‌تر است؟ هر ایده‌ای که دوست دارید را انتخاب کنید اما ابتدا به علایق و مهارت‌های خود نگاه کنید. بنابراین کسب و کاری را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید و از انجام آن لذت می‌برید.

داستان گالری آرامه را بخوانید

پیش از این در مورد شروع برند گالری آرامه و چالش‌هایی که پیش رو داشتیم صحبت کرده‌ام. شما به عنوان یک زن کارآفرین باید بدانید که مسیر درازی پیش رو دارید. نکتۀ مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که کسب و کار شما همراه و هم‌مسیر با رشد خودتان است. هرچه بتوانید رشد شخصی بیشتری کنید، کسب و کارتان نیز پیشرفت و توسعۀ بیشتری خواهد یافت. با مراجعۀ به این لینک، داستان گالری آرامه را بخوانید. مسیر ما نیز از نقطۀ کوچکی شروع شد و کم‌کم گام‌های ترقی را طی کرد.

شما هم از تجربیات خودتان برای ما بگویید. آیا به عنوان یک زن تجربۀ کارآفرینی داشته‌اید؟ هر آنچه در این مسیر بر شما گذشته است را با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *