گوشواره آویز جدید

خرید گوشواره ارزان اولویت بسیاری از خانم‌های علاقمند به طلا و جواهرات است. گوشواره یکی از قدیمی‌ترین انواع زیورآلات است که از زمان ماقبل تاریخ تا به امروز مورد توجه بوده است. گوشواره‌ها از ایام گذشته تا کنون یکی از محبوب‌ترین‌هاست و تاریخچه‌ای دور و دراز در بین اقوام مختلف دارد. در فرهنگ‌های مختلف از گوشواره‌ها با اهداف مختلفی استفاده می‌شود. شاید برای شما هم جالب باشد که این زیورآلات در ابتدا بیشتر برای مردان ساخته می‌شد و بعدتر زنان نیز به استفاده از آن‌ روی آوردند. در ساخت گوشواره از فلزات مختلف استفاده می‌شود. طلا، نقره، استیل و تیتانیوم از رایج‌ترین فلزات برای ساخت گوشواره هستند که تنوع زیادی به آن بخشیده‌اند. در این مطلب از گالری طلا آرامه قصد داریم به تاریخچه‌ای کوتاه از گوشواره‌ها از قدیم تا کنون بپردازیم.

مروری کوتاه بر تاریخچه گوشواره از قدیم تا کنون

جالب است پیش از هر چیز بدانیم که گوشواره‌ها در ابتدا برای آقایان ساخته و طراحی می‌شدند. به این ترتیب که در دوران باستان، گوشواره‌ها با اهداف مختلف برای مردان ساخته می‌شدند. روندی که از مصریان و آشوری‌ها شروع شد و تا به امروز ادامه پیدا کرده است. در ابتدا، گوشواره‌ها توسط قشر مرفه جامعه مورد استفاده قرار می‌گرفتند و تا حدی نشان دهندۀ طبقۀ اجتماعی افراد بود. به نوعی که بعضی برده‌ها با گوشواره‌های متفاوتی در بین مردم مشخص می‌شدند. آن گوشواره‌ها بیشتر از فلزات کم ارزش بودند. تا قرن پانزدهم میلادی، گوشواره‌ها در انگلستان به عنوان یک رسم استفاده می‌شدند. در آن دوران، داشتن گوشواره به عنوان نمادی از مردانگی و شجاعت شناخته می‌شد.

محبوبیت استفاده از گوشواره برای آفایان از 7000 سال پیش آغاز شده بود. سیر استفاده از گوشواره بین مردان از آسیای باستان شروع شد و تا به امروز ادامه یافته است. اعضای بالاتر جامعه از گوشواره‌هایی با فلزات ارزشمند به عنوان طبقۀ اجتماعی بالاتر استفاده می‌کردند. در روم باستان نیز گوشواره‌ها با چنین اهدافی ساخته می‌شدند. حال آنکه در بسیاری از نقاط جهان، گوشواره‌ها تنها اهداف زینتی داشتند.

در دهۀ 1590 میلادی در انگلستان، گوشواره‌ها توسط آقایان به عنوان یک رسم پوشیده می‌شدند. در حدی که تقریباً تمام مردان از آن‌ها استفاده می‌کردند. گوشواره‌های آن دوره در جنگ‌ها و مبارزات نیز به کرات استفاده می‌شدند. حال آنکه در دوران اخیر، گوشواره‌های مردانه به عنوان نمادی از اقلیت جنسی پوشیده شدند. هرچند این دیدگاه کمی کمرنگ‌تر شده است. امروزه بسیاری از هنرمندان، بازیگران و مردم عادی از گوشواره‌ها با اهداف تزئینی استفاده می‌کنند.

گوشواره در دوران پیشا مسیح

تاریخچۀ گوشواره‌ها در دوران قبل از ظهور مسیحیت و از 3000 سال پیش از آن نیز بسیار شهرت دارد. گوش‌های سوراخ‌دار برای اولین بار در آن دوران پیدا شدند. هدف آن‌ها نیز ارائه‌ای سریع و آسان از هویت مذهبی و سیاسی افراد بود. به این ترتیب که هر یک از گوشواره‌ها و جنس آن‌ها می‌توانست سرنخی از موقعیت آن قبیله یا فرد بدهد. گوشواره‌ها همچنین بیانگر شاخصی از وضعیت اجتماعی افراد بود. در همان دوران نیز خرید گوشواره ارزان رواج بسیاری داشت و مردم با اهداف گوناگونی اقدام به تهیۀ آن می‌کردند. در مقابل، افرادی که صاحب منسب و قدرت بودند نیز از آن‌ها استفاده می‌کردند. هرچند که نوع فلز و طراحی گوشواره‌های آن‌ها بسیار متفاوت از مردم عادی بود. در آن زمان، بردگانی که به فروش می‌رفتند نیز اغلب با نوعی گوشواره مزین می‌شدند.

قرون وسطی

در قرون وسطی، گوشواره‌ها از فلزاتی ساخته می‌شدند که بتوانند به راحتی خم و صاف شده و به شکل‌ها و طرح‌های مختلف درآیند. در قرن دوم میلادی، استفاده از سنگ‌های قیمتی در گوشواره‌ها نیز محبوبیت زیادی پیدا کرد. بدین ترتیب، گوشواره‌ها با ظرافت و دقت بیشتری ساخته و طراحی شدند. در قرون وسطی در اروپا، گوش‌ها اغلب با گوشواره‌هایی شیک و زیبا آراسته می‌شدند و تا حد زیادی بیانگر نبوغ و نخبگی بود. استفاده از سبک‌های مد در آن زمان به اوج خود رسید. بدین ترتیب که در بسیاری از نقاشی‌هایی که از آن زمان به جای مانده شاهد گوشواره در گوش زنان و مردان هستیم. در آن دوران، گوشواره‌هایی که از لالۀ گوش آویزان می‌شدند به محبوبیت زیادی دست یافتند.

خرید گوشواره ارزان در دنیای امروزی

در حال حاضر، گوشواره‌ها در طرح‌ها، اندازه‌ها و جنس‌های متعددی ساخته می‌شوند. در کشور ما نیز استفاده از گوشواره‌ها محدود به جنسیت یا قشر خاصی نیست. هرچند اغلب مردان را با نوعی اقلیت جنسی می‌شناساند. با این حال، گوشواره‌ها اغلب جنبۀ مد و تزئینی دارند. بیشتر طرفداران گوشواره‌ها زنان هستند که از آن به عنوان زیورآلات استفاده می‌کنند. هنرمندان و چهره‌های معروف نیز تا حد زیادی به استفاده از گوشواره‌ها روی آورده‌اند. گوشواره‌ها جذابیت زیادی به چهرۀ افراد می‌دهد و باعث نوعی تمایز بین طبقات مختلف اجتماع می‌شوند. بسیاری از خانم‌ها و آقایان ترجیح می‌دهند که گوش‌های خود را هماهنگ با دیگر اجزای پوشش خود نمایند. علاوه بر این، خرید گوشواره طلا ارزان قیمت نیز به عنوان نوعی سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید. چرا که با گذشت زمان نه تنها از ارزش آن کاسته نمی‌شود بلکه ارج و منزلت بیشتری نیز پیدا می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *