طلای سفید چیست، چطور ساخته می‌شود و چه تفاوتی با طلای زرد دارد؟ این مقاله نگاهی عمیق به طلای سفید، مزایا و معایب آن می‌اندازد و به شما در هنگام خرید جواهر نکاتی را ارائه می‌دهد.

طلای سفید چیست؟

طلای سفید به خودی خود یک فلز نبوده و در واقع آلیاژی از طلاست. این به آن معناست که از طلای ناب به اضافۀ فلزات دیگر نظیر پالادیوم، پلاتین و نقره ساخته شده است. اما چرا فلزات آلیاژی به طلای سفید اضافه می‌شوند؟ فلزات آلیاژی به دو دلیل به طلای سفید اضافه می‌شوند. اول اینکه دلیل رنگ سفید این فلز به خاطر وجود آلیاژهاست و دوم اینکه وجود این فلزات باعث افزایش سختی طلا می‌شود. طلای سفید در واقع از پایۀ طلای زرد خالص ساخته شده است. برای تغییر رنگ آن از زرد به سفید، جواهرسازان مقداری کمی فلز نقره‌ای رنگ به آن اضافه می‌کنند.

علاوه بر این، فلزات آلیاژی به دوام طلای سفید کمک می‌کنند. در واقع فلزات آلیاژی در تمام جواهرات طلا مورد استفاده قرار می‌گیرند. چه جواهر شما از طلای زرد، رز گلد یا سفید درست شده باشد همواره مقداری از آلیاژ در آن وجود خواهد داشت. چرا که طلای ناب و خالص، حالت بسیار نرمی داشته و به راحتی خم می‌شود و شکل می‌گیرد. همانطور که می‌توان تصور کرد از چنین فلزی نمی‌توان انتظار تشکیل شدن جواهراتی مثل حلقه و گوشواره طلا را داشت!

وجود رودیوم در طلای سفید

علاوه بر این آلیاژها، جواهرات طلای سفید در یک فلز با ارزش به نام رودیوم پوشانده شده‌اند. رود از یک خانواده فلزی به نام پلاتینیوم است. پوشش رودیوم سطح درخشان دیگری به جواهرات اضافه می‌کند و از خراشیدگی آن جلوگیری می‌کند. با گذشت زمان، پوشش رودیم بر روی جواهرات طلای سفید شما پوشیده می‌شود و رنگ زرد طلایی در زیر آن نمایان می‌شود. . این عادیه در نهایت، این اتفاق برای همه جواهرات طلای سفید می‌افتد.

اینکه چقدر سریع اتفاق می‌افتد، به عوامل زیادی از جمله سطح pH پوست شما و اینکه چه مواد بهداشتی و یا مواد شیمیایی خانگی جواهرات شما با آن در تماس هستند، بستگی دارد. ​

با این حال، نگران نباشید، چون به راحتی قابل‌حل است. تنها کافی است از جواهر فروش خود بخواهید که جواهرات شما را با رودیم دوباره بپوشد. هزینه بازیابی یک مورد جواهرات گران نیست و شما می‌توانید انتخاب کنید که هر چند وقت یک‌بار می‌خواهید آن را انجام دهید. ​

طلای خالص طلایی رنگ!

اگر چه طلای سفید شامل فلزات آلیاژی است اما مادۀ پایۀ آن طلای خالص طلایی رنگ است. شما می‌توانید با نگاه کردن به مشخصۀ جواهرات خود این موضوع را تأیید کنید. در بریتانیا، طبق قانون همۀ جواهرات با وزن بیش از یک گرم باید شناسنامه داشته باشند. این گواهی می‌دهد که جواهرات شما حاوی مقدار مناسبی از طلای بیان شده می‌باشد. اما از کجا بدانیم چه مقدار طلای خالص در جواهرات طلای سفید ما وجود دارد؟

محتوای طلای همۀ جواهرات طلا، چه زرد، سفید و رز کلد در مقیاس قیراط اندازه‌گیری می‌شوند. قیراط در زبان انگلیسی با حرف K نشان داده می‌شود. جواهرات با قیراط 9 دارای خلوص 37.5 درصد است. از طرفی طلای با قیراط 18 نیز دارای 75 درصد خلوص است. طلای سفید یک فلز زیبا و با ارزش است. ظاهر آن شبیه پلاتین و نقره است اما قیمت آن از پلاتین بیشتر است و نسبت به نقره بسیار سخت‌تر است.

این بهترین انتخاب برای کسانی است که ظاهر نقره‌ای و سفید را به طلایی زرد ترجیح می‌دهند. رنگ و دوام خنثی آن، آن را به یک تنظیمات عالی برای تمام سنگ‌های قیمتی تبدیل کرده‌است. این لباس زیبا و کلاسیک به نظر می‌رسد و برای تمام لباس‌ها و رویدادها مناسب است. ​

معایب طلای سفید چیست؟

از آنجا که طلای سفید از ترکیبی از طلای زرد خالص با آلیاژ ساخته می‌شود و در رودیم پوشش داده می‌شود، اضافه کاری لازم است تا رنگ خود را حفظ کند. ​

اگر چه این یک فرآیند آسان و نسبتا ارزان است که می‌تواند توسط اکثر جواهر فروشان انجام شود اما می‌تواند به این معنی باشد که شما باید برای مدتی بدون حلقه عروسی و یا نامزدی خود باشید!

انتخاب رنگ طلایی در نهایت یک مساله سلیقه شخصی است. اگر شما عاشق ظاهر مدرن و تمیز جواهرات نقره‌ای رنگ هستید، طلای سفید انتخاب خوبی است. تنها عیب طلایی سفید این است که باید هر از گاهی برای حفظ درخشندگی سفید تمیز خود، آن را بازیابی کرد. در مقایسه با دیگر فلزات سفید، دوام بیشتری نسبت به نقره دارد و ارزان‌تر از پلاتین است. ​

در طول نیم‌قرن گذشته، طلای سفید محبوب‌تر از طلای زرد شده‌است. این امر ظاهر معاصر، متنوع، ارزش استثنایی و کیفیت بالا را نشان می‌دهد. ​

چقدر با این ایده موافقید؟

گفته می‌شود که فلزات گرانبها از دورترین نقاط جهان، به شکل شهاب‌سنگ‌ها که بیش از ۲۰۰ میلیون سال پیش به سطح زمین برخورد کردند، منشا گرفته‌اند. این ایده باعث می‌شود که سنگ‌ها و فلزات ارزشمند در نظرمان بسیار خاص شوند. انتخاب و شخصی‌سازی ترکیب کامل فلز و سنگ، پیوندی آسمانی بین جواهرات و مالکین آن‌هاست. انواع مختلف فلزات وجود دارند که در صنعت جواهرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ما در ادامه قصد داریم طلای سفید را در مقیاس نسبی و در مقابل مس، پلاتین و برخی دیگر از فلزات بسنجیم. همچنین خواهیم دانست که تفاوت بین طلای سفید و طلای زرد در چیست؟

سه فلز نجیب: مس، نقره و طلا

طلا

برای درست کردن جواهرات از طلا لازم است که آن را با آلیاژهای دیگر مخلوط کنیم. چرا؟ همانطور که گفتیم فلز طلای خالص بسیار نرم است و به راحتی خراشیده می‌شود. هرچند این فلز هرگز زنگ نمی‌زند و با اکسیژن ترکیب نمی‌شود. دلیل ارزشمندی آن نیز همین است. اما باید در نظر داشت که ساخت جواهرات از آن چقدر مشکل خواهد بود. به همین دلیل آن را با نقره، مس، نیکل، روی و تیتانیوم ترکیب می‌کنند تا به قوام و سختی بیشتری دست یابد.

طلای خالص بدون ترکیب، 24 عیار است. این فلز به ندرت در جواهرات به کار می‌رود چرا که برای استفاده کردن بسیار نرم و حساس است. انعطاف‌پذیری طلای خالص به قدری است که می‌توان حتی آن را به شکل نخ برای دوختن درآورد. این یک داستان واقعی کلاسیک است که باور دارد اولین فلزی که توسط انسان مورد استفاده قرار گرفت طلا بوده است! پس می‌توان به قدمت و اهمیت آن در زندگی انسان پی برد.

نقره

نقره از طلا یا پلاتین فراوان‌تر و بسیار ارزان‌تر است. بر خلاف طلا، به راحتی ذوب می‌شود و به مقدار زیادی پولیش و مراقبت نیاز دارد. نقره بیشتر از هر فلز دیگری بازتابنده و رسانای الکتریکی است. ​کمی سخت‌تر از طلا است. نقره استرلینگ یک آلیاژ حاوی ۹۲.۵ درصد نقره و ۷.۵ درصد فلزات دیگر است. و جالب اینجاست که نقره معمولا با ماه و زنانگی در ارتباط است.

مس

مس یک فلز نرم و براق است که بسیار انعطاف‌پذیر است و آن را برای مصارف صنعتی ایده‌آل می‌کند. دو آلیاژ مس رایج برنز و برنج هستند. ​مس آنتی کیو یک پستینا را توسعه می‌دهد. پولک‌های فیروزه‌ای که در مس و برنز قدیمی می‌بینید در واقع از فلز در برابر زنگار قرمز مخرب و خورنده محافظت می‌کنند. مس در مورد هر کسی وقتی که صحبت از جواهرات است، عالی به نظر می‌رسد.

آلیاژهای مورد استفاده در طلا

آلیاژهای طلا با ذوب فلزات با ارزش پایه مانند پالادیوم، روی یا تیتانیوم برای افزایش دوام ساخته می‌شوند. طلای زرد و رز گلد، مس بیشتری دارند. در حالی که طلای سفید دارای نقرۀ بیشتری است. پلاتین همراه با ایریدیوم مخلوط می‌شود که منجر به افزایش درخشندگی و سفیدی آن می‌شود. مهم است که بدانید بسیاری از این آلیاژها کم آلرژی زا نیستند. به عنوان مثال، نیکل یک فلز پایه است که در جواهرات ارزان‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند پوست را لکه‌دار کند و یا موجب واکنش‌های آلرژیک شود، به طوری که وقتی به طور مداوم در معرض رطوبت قرار می‌گیرد به کلریدها و سولفیدها تجزیه می‌شود. ​

طلای زرد، طلای خالص مخلوط شده با فلزات آلیاژی مانند نقره، روی و مس است. در ایالات‌متحده، اقلام جواهرات باید حداقل ۱۰ عیار باشند تا به عنوان طلا در نظر گرفته شوند. هر چیزی بالاتر از ۱۸ عیار طلا برای حلقه‌ها توصیه نمی‌شود زیرا فلز به اندازه کافی قوی نیست که سنگی را سوار کند، اما جواهرات ساده مانند زنجیرها می‌توانند تا ۲۲ عیار طلا زرد باشند. ​جواهرات صاف و لبه‌دار مانند الماس و یا توپاز بی‌رنگ کنتراست خوبی با ظاهر کلاسیک طلایی زرد دارند. سنگ‌های قیمتی سبز و آبی عمیق مانند مالاکیت یا لاجورد به ویژه زیبا به نظر می‌رسند. طلایی زرد و رز برای آن‌هایی که تن آرامی گرم دارند بهتر به نظر می‌رسند و واقعا زیتونی را به پوست تیره‌تر می‌نوازند. ​

آلیاژی از طلا به نام پلاتین

طلای سفید، طلای خالص مخلوط شده با آلیاژ پالادیوم، نقره یا نیکل است. اغلب جواهرات از 14 یا 18 قیراط طلا تشکیل شده‌اند. طلای سفید با دوام‌تر و محکم‌تر از طلای زرد است اما لازم است به طور مکرر تمیز شود. همچنین که به مدت هر 3 تا 5 سال یک بار مجدداً پوشش داده شود تا درخشندگی خود را حفظ نماید. طلای سفید با رودیوم، یک فلز خورندۀ مقاوم و بسیار درخشان از خانوادۀ پلاتین پوشش داده می‌شود.

روکش کردن مجدد رودیوم بسته به قطعه، معمولا قیمت آن بین ۶۰ تا ۱۲۵ دلار است. این کار را می توان در اکثر جواهرفروشان انجام داد. ​ طلا سفید همیشه در مقایسه با پلاتین یا نقره کمی از رنگ سفید خارج است، اما اگر به ظاهر اهمیتی ندهید، برای زیبایی‌شناسی مشابه بسیار ارزان‌تر است. آن متنوع‌تر است و بر روی تمام تن پوست خوب به نظر می‌رسد، اما به خصوص بر روی پوست زیبا و یا صورتی و با تنالیتۀ سرد و خنک بسیار جذاب خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *