طلا و جواهرات همواره بخش مهمی از چرخۀ داد و ستد را به خود اختصاص داده‌اند. در چند سال اخیر با رشد شبکه‌های اجتماعی، ساختارهای تازه‌ای از کسب و کار شکل گرفتند. فروش زیورآلات طلا در اینستاگرام تبدیل به یکی از ترندهای مهم در دورۀ اخیر شده است. در طول بحران کرونا، این مقوله خود را به صورت دیگری نشان داد. به لطف وجود اینستاگرام، کسب و کارهای مختلف شروع به فروش تولیدات خود در این شبکه کردند. پیش از این چنین دیدگاهی وجود داشت که جواهرات را فقط باید به شکل کلاسیک و سنتی به فروش رساند. اما با تکامل اینستاگرام، مفروضات تازه‌ای شکل گرفتند. از همین رو شاهد تغییر شکل فروش برندها و تولیدات آن‌ها هستیم.

افزایش فروش زیورآلات طلا در اینستاگرام

ما پیش از این دربارۀ ویژگی‌های گالری طلا قابل اعتماد صحبت‌های زیادی کرده‌ایم. پیش از رشد شبکه‌های اجتماعی و فراگیر شدن سوشال کامرس، جای تردید چندانی برای خرید طلا وجود نداشت. تنها کافی بود به یکی از گالری‌های معتبر در شهرتان بروید و طلا و جواهر مورد نظرتان را بخرید. اما این روزها دیگر نمی‌توان از اهمیت پلتفرم‌های اجتماعی غافل شد. از طرفی پیش از این طلا و جواهرات را فقط در مناسبت‌های خاص می‌پوشدند. اما اکنون استفاده از این زیور آلات به شکل‌های مختلف رایج‌تر شده است. به خصوص جوانان با طرح‌های مدرن آن عجین شده و روال جدیدی در مد را ایجاد کرده‌اند.

چنین تغییراتی مسلماً با تعطیل شدن خرده‌فروشی‌ها در بیشتر نقاط جهان همراه بوده است. کسب و کارهایی که خود را با تغییرات اجباری دنیا هماهنگ نکردند، به ناچار عرصۀ بازار را بدرود گفتند. اما آنان که از ظهور یک عصر جدید خبردار بودند، به خوبی دریافتند که وقت هماهنگ شدن با پارادایم‌های جدید است. اخیراً فروش آنلاین طلا و جواهرات رشد زیادی یافته است. آمارهای جهانی نشان از رشد 35 درصدی خرید و فروش زیورآلات طلا در اینستاگرام داده‌اند. رشد آن در تجارت الکترونیک نیز رقمی معادل 156 درصد را نشان داده است.

یک سؤال مهم برای خریداران ایجاد می‌شود. این که چقدر می‌توانیم به پلتفرم‌های آنلاین گالری طلا اعتماد کنیم؟

آیا گالری آنلاین طلا قابل اعتماد است؟

برای اغلب ما بیرون رفتن از خانه و گشت و گذار در خیابان‌های شلوغ به امید یافتن جواهر مورد نظرمان، کاری سخت به نظر می‌رسد. بنابراین احتمالاً مشتاق سفارش یک جواهر جدید از اینستاگرام هستیم. اگر به چنین اقدامی فکر کرده‌اید و مد نظرتان است که خرید خود را از پیج‌های اینستاگرام انجام دهید باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید. فروش زیورآلات طلا در اینستاگرام رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده است.

جواهرسازان جوان با طرح‌های نوین و مدرن خود بازار جدیدی ایجاد کرده‌اند. جواهرات به عنوان لوازم لوکس، همواره مورد توجه مشتریان بوده است. اما چگونه می‌توانیم یک گالری آنلاین طلا قابل اعتماد را پیدا کنیم؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤال ابتدا مقالۀ زیر را بخوانید:

چطور یک گالری طلا قابل اعتماد پیدا کنیم؟

ما خرید و فروش زیورآلات طلا در اینستاگرام را رد یا قبول نمی‌کنیم. در این راستا لازم است نکات مهمی را در نظر داشته باشید. اگر خریدار هستید باید حتماً از سوابق آن فروشگاه اطلاع داشته باشید. هیچ اعتمادی به اندازۀ پرس‌وجو از دوستانی که مشتریان برند مورد نظر هستند ارزش ندارد. در مورد گالری مورد نظر حسابی تحقیق کنید. کیفیت کار، گواهینامه‌ها، سوابق، نظرات مشتریان و قوانین و شرایط آن‌ها را کاملاً دریابید.

اما اگر یک طراح جواهر هستید و قصد فروش طلا در اینستاگرام دارید، روال کاری کاملاً متفاوتی را پیش رو خواهید داشت. پس با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر صحبت کنیم.

چگونه در اینستاگرام طلا و جواهرات بفروشیم؟

اگر شما یکی از خرده‌فروشان و طراحان طلا و جواهر هستید و قصد شروع کسب و کارتان را دارید، خبر خوبی برایتان داریم. اینستاگرام به طور بالقوه می‌تواند بستری مناسب برای عرضۀ محصولات و تولیدات شما باشد. احتمالاً بزرگترین نعمتی که منتظرش بودید.

آمارها نشان داده‌اند که 90 درصد برندهای معتبر، حضوری فعال در اینستاگرام دارند. این شبکۀ اجتماعی با ابزارهای بی‌نظیر خود توانسته است رشدی فزاینده در تجارت اجتماعی ایجاد کند. گفته می‌شود سطح تعامل با برندها در اینستاگرام بیشتر از دیگر رسانه‌های اجتماعی است. نرخ تعامل در اینستاگرام حدود 10 برابر بیشتر از پادشاه رسانه‌های اجتماعی، یعنی فیسبوک است.

خلاصه بگوییم که شما برای موفقیت خود، باید حضوری پررنگ و فعال در اینستاگرام داشته باشید. هرچند نیازی به محدود کردن خودتان به آن نیست. بلکه باید از پتانسیل‌های بالقوۀ آن به نفع کسب و کار و برندتان استفاده کنید. در ادامه قصد داریم شما را با نکاتی ساده در مورد نحوۀ فروش زیورآلات طلا در اینستاگرام آشنا کنیم.

تجارت الکترونیک جواهرات: فروش طلا در اینستاگرام

فعالیت در اینستاگرام مستلزم ترکیب مفاهیم مختلفی است. حضور در این شبکه بیش از اینکه مربوط به بازاریابی و تبلیغات محصولات باشد، در مورد ساختن تصویری از برند و داستان کسب و کار شماست. این کار با عکس‌ها، فیلم‌ها و کپشن‌هایی که در آن منتشر می‌کند انجام می‌شود.

عناصر بصری، بیشترین اهمیت را در جذب مشتریان دارد. پس از تولید محتوای باکیفیت در اینستاگرام می‌توانید تعاملات خود با مشتریان را شروع کنید. ارسال و دریافت‌ پیام‌های مستقیم، کامنت‌ها و نظرات عمومی و استوری‌ها، بیشترین میزان تعامل را ایجاد می‌کند. گام‌های زیر به شما کمک می‌کنند تا حضور فعالانۀ خود در اینستاگرام را آغاز کنید.

پروفایل برندتان را خلاقانه طراحی کنید

ایجاد یک نمایه برای برند، کار چندان سختی به نظر نمی‌رسد. اما باید مطمئن باشید که نام کاربری شما، بازتاب درستی از نام و نشان تجاری‌تان می‌دهد. معمولاً شرکت‌ها از نام شرکت به عنوان نام کاربری استفاده می‌کنند. اما گاهی ممکن است نام شرکت‌تان طولانی باشد. در چنین شرایطی باید نسخۀ مختصری از این نام را برای برندتان انتخاب کنید.

نام کاربری شما در اینستاگرام می‌تواند از یک تا 30 کارکتر باشد. شما می‌توانید کارکترهای اضافه و زیرخط‌ها را اضافه کنید. در صورتی که نام تجاری مورد نظرتان پیش از این ثبت شده است، باید یک نام جایگزین پیدا کنید. بنابراین بررسی کنید که آیا این نام همچنان قابل ثبت است یا خیر.

پس از نام اینستاگرام، باید یک عکس مناسب با برند و لوگوی شرکت‌تان آپلود کنید. با این کار، سطح شناخت برند خود را تقویت خواهید کرد. آنچه در اینجا می‌خواهید کسب کنید این است که مشتریان هدف خود را وادار کنید هر بار که لوگوی شما را می‌بینند، فوراً به برند شما فکر کنند.

نکتۀ مهم دیگر، نوشتن بیو و توضیحات برند است. این عبارت باید کمتر از 150 کارکتر باشد. بنابراین همۀ خلاقیت خود را در خلاصه‌ترین شکل ممکن پیاده کنید. به کاربران و فالوئرهای خود به صورت مسقیم بگویید که چه کسی هستید و چه خدماتی ارائه می‌کنید. هرچند می‌توانید بیوی خود را هر چند وقت یکبار تغییر دهید.

محتوای جذاب ایجاد کنید

برای فروش زیورآلات طلا در اینستاگرام ملزم به تولید محتوای جذاب هستید. دو جزء مهم در یک محتوا وجود دارد. اولی در مورد متن‌ است و دومی تصاویر بصری را شامل می‌شود. متن شامل کپشن و هشتگ‌هاست و محتوای بصری، تصاویر و فیلم‌ها را شامل می‌شود. تصاویر مهم‌ترین بخش محتوای شما را تشکیل می‌دهند. گفته می‌شود که عکس‌های اینستاگرام، 36 درصد بیشتر از ویدیوها باعث ایجاد تعامل می‌شوند. عکس‌ها و تصاویر شما در اینستاگرام می‌تواند یک یا چند بخش از موارد زیر را به خود اختصاص دهد:

  • محصولات طلا و جواهرات شما
  • پشت صحنۀ روند ساخت محصولات
  • اطلاعیه‌های تبلیغاتی و کمپین‌ها
  • عکس‌های سبک زندگی‌تان
  • رویدادهایی که در آن بوده‌اید.
  • بررسی محصولات
  • محتوای ایجاد شده توسط کاربر (UGC)

هنگام تولید محتوا تصویری باید دقت کنید که ظاهر حرفه‌ای را حفظ کنید. شما به دنبال جذب مشتریان هستید. آنان تنها محتوای شما را می‌بینند و سپس، تصویری از برندتان در ذهن‌شان شکل می‌گیرد. بنابراین تولید محتوای بی‌کیفیت، تصویر خوبی را در ذهن مخاطب ایجاد نخواهد کرد.

از طرفی محتوای ویدیویی نیز اهمیت زیادی دارد. هرچند عکس‌ها باعث ایجاد تعامل بیشتر می‌شوند اما این بدان معنا نیست که ویدیوها را فراموش کنید. مصرف محتوای ویدیویی در اینستاگرام، 40 درصد افزایش یافته است. این نوع محتواها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

  • یک ویدیوی گذرا به گالری طلا و جواهرات شما
  • ویدیوی زندۀ ضبط شده از رویدادها
  • بررسی زندۀ محصول توسط مشتریان شما

یادتان باشد که محتوا، پادشاه است!

کپشن‌های قوی بنویسید

راز موفقیت در فروش زیورآلات طلا در اینستاگرام، نوشتن کپشن‌های قوی است. اینستاگرام به شما اجازه می‌دهد تا حداکثر 2200 کارکتر را در کپشن بنویسید. با این حال، مهم‌ترین تأثیر شما در 125 کارکتر اول گذاشته می‌شود. به همین دلیل باید شروعی جذاب در نوشتن کپشن داشته باشید. منشن‌ها و هشتگ‌ها را در پایان کپشن بگذارید. هنگام نوشتن کپشن فراموش نکنید که مشتریان هدف شما چه کسانی هستند.

پیامی که برندتان منتقل می‌کند را در نظر داشته باشید. می‌توانید با پرسیدن سؤال یا افزودن یک روش تماس، مشتریان را سریعاً به تعامل وادار کنید. مهم‌ترین اتفاق این است که روندی را طراحی کنید که مشتریان شما، اقدامی را در راستای تماشای محتوای شما انجام دهند. به این ترتیب می‌توانید چرخۀ فروش را به گردش درآورید.

استفادۀ مؤثری از هشتگ‌ها کنید

هشتگ‌ها به شما کمک می‌کنند تا مخاطبان خود را افزایش دهید. پرا که پست‌ها شما نه تنها برای فالوئرها، بلکه برای سایر کاربران اینستاگرام نیز به نمایش در خواهد آمد. بسیاری از کاربران اینستاگرام، هشتگ‌های مورد نظر و محبوب خود را دنبال می‌کنند. اینستاگرام به شما اجازه می‌دهد تا از 30 هشتگ در هر پست استفاده کنید. اما به حداکثر رساندن این ظرفیت الزاماً به معنای موفقیت بیشتر نیست. شما باید بتوانید به شیوه‌ای مؤثر از پتانسیل هشتگ‌ها استفاده کنید. در این راستا، برچسب‌های جغرافیایی را نیز در نظر داشته باشید.

آمارها نشان داده‌اند که استفاده از 5 تا 10 هشتگ در هر پست، بیشترین نتیجه را به دست می‌دهد. دقت کنید که همیشه یکی از هشتگ‌های مارک‌دار، بازتابی منحصربفرد از برند شما می‌دهد. همچنین که استفاده از هشتگ برند لزوماً به این معنا نیست که آن را به نام برندتان محدود کنید. مهم‌ترین نکته در این است که همیشه از هشتگ در پست‌های خود استفاده کنید. ثابت شده است که یک پست اینستاگرامی با حداقل یک هشتگ، بهتر از پست‌های بدون هشتگ است. تنها یک هشتگ باعث افزایش نرخ تعامل 12.6 درصدی می‌شود. بدین ترتیب می‌توانید آگاهی برندتان از محصولات را ارتقاء دهید.

تبلیغات اینستاگرام را به کار بگیرید

فروش زیورآلات طلا در اینستاگرام بدون انجام تبلیغات قوی غیرممکن است. اینستاگرام یکی از بهترین پلتفرم‌ها برای برقراری ارتباط با مخاطبان هدف شماست. گفته می‌شود 800 میلیون کاربر فعال ماهانه در این شبکه وجود دارد که نزدیک به 60 درصد آن‌ها، سنین 18 تا 29 سال هستند. اگر صرف حضورتان در اینستاگرام کافی نیست باید خود را متوسل به تبلیغات در آن کنید.

روش‌های مختلفی برای تبلیغ در اینستاگرام وجود دارد. یکی از مؤثرترین آن‌ها، استفاده از تبلیغات اینفلوئنسرهاست. عکس‌ها، ویدیوها و استوری‌ها از پربازده‌ترین انواع تبلیغات هستند. پست‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا داستان خود را بازگو کنید. اما این تبلیغات است که باعث شناخته شدن سریع‌تر شما می‌شود. می‌توانید از انواع کمپین‌های تبلیغاتی با در نظر گرفتن بودجۀ مشخص استفاده کنید. یادتان باشد که هدف شما، فروش زیورآلات طلا در اینستاگرام است. بنابراین باید در پیج‌هایی تبلیغ کنید که پتانسیل خرید آنلاین طلا وجود داشته باشد.

با مخاطبان تعامل داشته باشید

اینستاگرام مانند دیگر شبکه‌های اجتماعی، یک خیابان دو طرفه است. شما باید با فالوئرهای خود، ارتباط معناداری داشته باشید. هنگام دریافت سؤال از جانب آنان، فوراً پاسخی برای ایشان داشته باشید. هیچوقت از جواب‌های آماده استفاده نکنید. همیشه سعی کنید پاسخ متفاوت و منحصربفردی برای هر یک از آنان داشته باشید. راه‌های زیادی برای برقراری ارتباط با مخاطبان وجود دارد.

گاهی این ارتباط از طریق کامنت‌های زیر پست‌ها ایجاد می‌شود. گاهی نیز در ریپلای استوری‌ها و دایرکت‌ها اتفاق می‌افتد. هرچه که باشد شما باید همواره در حال برقراری و حفظ ارتباط با مخاطبان باشید. هرچه بتوانید سطح تعامل بیشتر و وسیع‌تری ایجاد کنید، فرصت شما برای رشد بیشتر خواهد شد. در این راستا لازم است پیج‌های دیگران را نیز دنبال کرده و با آنان در حال ارتباط باشید. این یکی دیگر از راه‌های حضور مؤثر در این پلتفرم است.

کلام آخر

فروش زیورآلات طلا در اینستاگرام کار چندان سختی نیست. تنها کافیست از نکات و ترفندهای آن آگاه بوده و بتوانید به شکلی مؤثر به کارشان بگیرید. در این مقاله به صورت کلی توضیح دادیم که چگونه از اینستاگرام برای ساخت برند جواهرات خود و فروش محصولات‌تان استفاده کنید. شما چه نکات دیگری در ذهن دارید که می‌تواند به این روند کمک کند؟ چه تجربیاتی داشته‌اید که بتوانید با ما در میان بگذارید؟

در بخش نظرات زیر آن‌ها را به اشتراک بگذارید!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *