قلب تو خالی

یکی از ماندگارترین طرح‌های جواهرات، شکل نمادین قلب است. طرح قلب تو خالی و دیگر اشکال آن، معانی و مفاهیم متعددی را بازتاب می‌دهند. با وجود محبوبیت زیاد طرح قلب در جواهرات به نظر می‌رسد که تعداد کمی از مردم ریشه‌های تاریخی آن را می‌دانند. یک انگشتر قلب تو خالی یا آویزهای آن، نمادی از عشق، دوستی و محبت عمیق است. این نماد، نشان‌دهندۀ احساسات و عواطف مختلفی است. گاهی برخی معانی مذهبی و عاشقانه از آن نشأت می‌گیرند. عشق و دلبستگی عاطفی بین افراد، دلیل عمده‌ای است که برای خرید محصولات قلب وجود دارد.

جواهرات قلبی به عنوان نمادی از عشق و محبت

قفل‌ها و سنجاق‌های مزین به این طرح، در قرن نوزدهم به شهرت زیادی رسیدند. آن‌ها نمادی کامل از پیوندهای عشق و ازدواج بودند. به شکلی که پس از مدتی، قفل قلب مترادف با معنای عشق شد. در آن زمان، معمول بود که یک تار از موی معشوق خود را داخل قفسۀ قلبی که همراهتان است قرار دهید.

جواهراتی به این طرح و شکل، صدها سال است که به شکل‌های مختلف حضور داشته‌اند. این روند در جنگ‌های جهانی اول و دوم نیز به شهرت زیادی رسید. در زمان جنگ، واقعیت‌های خشن جنگ باعث می‌شد تا سربازان، یادگاری‌هایی را به عزیزان خود ارسال کنند. سربازان جوان، سنت ارسال جواهرات دلبرانه را به خانه آغاز کردند. آنان جواهرات را به همسر، دوست دختر، خواهر یا مادر خود هدیه می‌دادند. اغلب دریافت کنندگان جواهرات نیز آن‌ها را با افتخار به عنوان نمادی از میهن‌پرستی می‌پوشیدند.

تاریخچۀ جواهرات قلب نشان

قدمت جواهرات با نماد قلب مربوط به اوایل قرون وسطا است. زمانی که ورود قلب به دنیای طلا و جواهرات، همراه با شکوفایی هنر در اروپا بود. در آن زمان، ادغام طرح‌ها و نمادهای قلب در نشان‌های خانواده‌های سلطنتی دیده می‌شد. پس از قرن پانزدهم، تصاویر آن در ساخت جواهرات نقره و طلا به اوج خود رسید. به شکلی که بیشتر اشرافیان و طبقات بالای جامعه اقدام به پوشیدن آن‌ها می‌کردند. با شروع قرن بیستم، پادشاه ادوارد هشتم نقش زیادی در محبوب کردن این نوع از جواهرات داشت. او جواهرات قلب تو خالی را به معشوق خود، والیس سیمپسون هدیه می‌داد. رابطۀ او با والیس به شهرت زیادی در جهان رسید. استعفاء دادن پادشاه از تاج و تخت باعث شد تا این قبیل جواهرات، نشان محبوبیت خود را به مدت طولانی حفظ کند.

ریشه‌های شکل‌گیری نماد قلب

فرضیه‌های زیادی در مورد شکل‌گیری قلب به عنوان نمادی از عشق و محبت وجود دارد. یکی از آن‌ها، برداشت نماد قلب از فرم بذر گیاه سیلفیوم در زمان باستان است. این گیاه به عنوان یک داروی ضد بارداری مورد استفاده قرار می‌گرفت. همچنین تصورات دیگری نیز از این نماد به عنوان بازتابی از ویژگی‌های بدن زنانه وجود دارد. نمادی که شبیه به سینه‌ها، باسن و بخش‌هایی از آلت تناسلی زنان است. از طرفی، برخی فرضیه‌ها ارتباط بین نماد قلب با شکل هندسی آن را در نظر گرفته‌اند. فرضیه‌هایی که از دهۀ 1960 میلادی به بعد رواج یافت و همچنان به عنوان حدس و گمان باقی مانده‌اند.

دوران باستان

برخی از شکل‌های قلب، در نقوش برجستۀ گچی و مخروبه‌های باقیمانده از تیسفون دیده شده‌اند. در تمدن‌های درۀ سند از برگ انجیر معابد در تصاویر هنری استفاده شده است. در قرن پنجم تا ششم پیش از میلاد، شکل قلب به عنوان نمادی از میوۀ گیاه سیلفیوم به کار می‌رفت. همچنین سکه‌های نقرۀ مربوط به سیرن قرن پنجم تا ششم نیز دارای طرح‌های مشابه با این گیاه هستند.

در فرهنگ ژاپن، از زمان باستان تا کنون از این طرح به عنوان نماد چشم گراز وحشی استفاده می‌شد. این نماد به عنوان سپری در برابر ارواح شیطانی به کار می‌رفت که در تزئین برخی از زیارت‌گاه و معابد شرقی استفاده شده‌اند. برخی از نمونه‌های کهن این الگوها در تسوباهای اصلی ژاپن دیده شده‌ است. تسوبا به شکل نماد قلب تو خالی طراحی شده که از قرن ششم تا هفتم به شمشیرها متصل می‌شدند.

دوران میانه

بر اساس نمونه‌های اولیۀ یافت شده، نماد قلب از قرن پانزدهم توسعه یافت و تا قرن هفدهم در اروپا رونق گرفت. پیش از آن، نماد قلب به معانی استعاره‌ای آن همراه نبود و بیشتر به عنوان نمادی از شاخ و برگ درختان به کار می‌رفت. درخت انجیر، پیچک و نیلوفر آبی از جملۀ این گیاهان بودند.

اولین تصویر از قلب در معنا و مفهوم عشق متعلق به دهۀ 1250 میلادی است. در مینیاتوری که نشان از زانو شدن یک عاشق در برابر معشوق می‌دهد و قلبی که به او تقدیم شده است. در آن مینیاتور، آنچه شکل قلب را نشان می‌دهد نتیجۀ انگشت عاشقی است که روی یک شی قرار دارد. با این حال، نگرش‌ها و برداشت‌های مختلفی از این تصویر به دست آمده‌اند که تا حدودی ضد و نقیض هستند.

در نقاشی ثبت شده توسط جوتو در سال 1305 میلادی، تمثیلی از فردی نشان داده شده است که قلب خود را به عیسی مسیح تقدیم می‌کند. این قلب به شکل مخروط کاج و بر اساس توصیفات آن روز به تصویر کشیده شده است. این نماد در اوایل قرن چهاردهم به وجود آمد. کمی بعدتر، نماد قلب قرمز فرو رفته در برگه‌های بازی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

رنسانس

در سال 1530 به دستور شاهزاده جان فردریک، مهری به شکل گل رز برای مارتین لوتر طراحی و ساخته شد. در آن زمان، مارتین لوتر در قلعۀ کوبورگ اقامت داشت. آنچه لوتر در توضیح این نماد بیان کرده است نشان از ایمان به عیسی مسیح برای نجات می‌داد. صلیب سیاهی که رنگ خود را حفظ می‌کرد و بیانگر این بود که ایمان قلبی باعث نجات و دادخواهی ما خواهد شد. در برخی از تصاویر، دریچۀ آئورت نیز به عنوان یک برآمدگی در بالای آن نشان داده شده است. این تصاویر عمدتاً مربوط به قرن هجدهم هستند. هرچند که تا قرن پانزدهم میلادی نماد قلب به این شکل به کار برده نمی‌شد.

معاصر

این روزها، نمادهای مختلف آن به شکل گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. از

گرفته تا قلب دوتایی، بال‌دار و قفل‌دار، همگی به اهداف گوناگون و در محصولات مختلف به کار رفته‌اند. از قرن نوزدهم به بعد، این نماد در کارت‌های روز ولنتاین، شکلات‌ها، بسته‌های هدیه و آب‌نبات‌ها استفاده شده‌ است. همچنین که در زبان انگلیسی نماد آن را به عنوان لوگوگرافِ «دوست داشتن و عشق» به کار برده‌اند. این نماد همچنین در بازی‌های ویدویی نیز برای نشان دادن جان بازیکن استفاده می‌شود.

مردان بخوانند: بهترین هدیه طلا برای زن

انواع نمادهای قلب در زیورآلات

نمادهای مختلفی از قلب توخالی و دوتایی، قلب بال‌دار و دیگر شکل‌های مشابه وجود دارند که اغلب به عنوان نمادی از عشق، دوستی و محبت هستند. این روزها، عشق و علاقۀ زیادی برای هدیه دادن جواهرات قلب وجود دارد. زیورآلات قلب در شکل‌ها و طرح‌های مختلفی ساخته می‌شوند که هر یک، سلیقۀ خاصی را در نظر گرفته است. در ادامه برخی از محبوب‌ترین شکل‌ها و معانی هر یک را مرور می‌کنیم.

تو خالی

محصولات قلب تو خالی از محبوب‌ترین طرح‌ها در گالری آرامه هستند. این مدل در بسیاری از دستبندها، گوشواره‌ها، پلاک، گردنبند و انگشتر به کار می‌رود. این نماد، نشانی از باز بودن قلب شخص هدیه دهنده به گیرندۀ آن است. به این معنا که با باز کردن دریچه‌های عشق خود به روی یکدیگر، اجازۀ پر شدن آن‌ها از عشق و علاقه را می‌دهند. مزیت تو خالی بودن آن در طراحی جواهرات، سبک‌تر بودن و در نتیجه قیمت مناسب‌تر آن است. همچنین که در این طرح می‌توان زنجیر را داخل قلب قرار داد. استفاده از این نماد جلوۀ زیبایی در مچ دست افراد نیز ایجاد می‌کند.

تو پر

طرح تو پر آن اغلب نمادی از عشق و علاقۀ عمیق بین دو نفر است. این مدل بیشتر در گوشواره‌ها و گردنبندها مورد استفاده قرار می‌گیرد. قلب تو خالی و تو پر را می‌توان از بهترین هدایا برای نشان دادن عشق و محبت دانست. هرچند انتخاب بین این دو مدل کاملاً بستگی به سلیقۀ شما و درک و دریافت‌تان از آن‌ها دارد.

دو تایی

نماد دوتایی برای نشان دادن همدلی و احساس تعلق قلب‌ها به یکدیگر است. این نماد به نوعی بازتاب و نشان‌دهندۀ این است که یک قلب تنها در صورتی کامل است که همتا و شریک خود را پیدا کرده باشد. در واقع تنها با اتحاد و همبستگی بین دو نفر است که می‌توان عشق حقیقی را تجربه کرد. محبوبیت طرح دوتایی در گردنبندها بیشتر از سایر انواع جواهرات است. این نماد همچنین می‌تواند نشان‌دهندۀ حس همدلی برای یک فرد خاص باشد.

بال‌دار

طرح بال‌دار نیز طرحی محبوب و پرطرفدار بین جواهردوستان است. از این نماد، معانی و مفاهیم متعددی را می‌توان برداشت کرد. قلب‌های بال‌دار نمادی از روحیۀ آزادی و شادی در افراد هستند. هرچند می‌تواند بیانگر رنج و اندوهِ از دست دادن نیز باشد. این سمبل به ما نشان می‌دهد که روح و عشق عزیزان ما توسط فرشتگان به آسمان برده شده است. همچنین که در دین اسلام نیز نماد صوفیان است. نمادی که نشان از عروج و سلوک صوفیان و دراویش می‌دهد.

کلام آخر

گردنبند قلب تو خالی و آویزها، انگشترها مزین به این نماد و دیگر جواهرات مشابه، بهترین هدایا برای نشان دادن عشق و علاقه به دیگری است. جواهرات قلبی شکل همواره به عنوان هدایایی رمانتیک و ماندگار شناخته شده‌اند. با هدیه دادن آن به شریک عاطفی، همسر، دوست یا اعضای خانواد‌ه‌تان، احساسات عاشقانه و همدلی‌تان با آنان را بازتاب می‌دهید. قلب تو خالی یک هدیۀ عالی برای روز ولنتاین، تولد، سالگرد ازدواج یا دوستی است. این نماد را می‌توانید به شکل‌های مختلف و در ترکیب با دیگر نمادها و در قالب جواهرات مختلف تهیه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *