شناخت انواع زیورآلات طلا کمک می‌کند تا در خرید جواهرات دقت بیشتری داشته باشیم. زیورآلات مختلف شامل دستبند، گوشواره، النگو، گردنبند، پابند، انگشتر و پیرسینگ هستند. سرویس طلا نیز در این میان جای به خصوصی دارد. برخی جواهرات خاص نیز شامل سنجاق سینه، دکمه سردست و موارد مربوط به آرایش موها هستند. هر یک از این جواهرات، نشانه‌ها و فرم‌های خاص خود را دارند. ترجیح افراد برای خرید انواع زیورآلات طلا وابسته به سلیقه و بودجۀ آن‌هاست. از طرف دیگر برای خرید زیورآلات مختلف لازم است به فرم صورت، نوع پوشش، جنسیت، رنگ پوست، مدل مو و استایل نیز توجه کرد. در این مطلب از گالری طلا آرامه قصد معرفی برخی از انواع زیورآلات را داریم.

معرفی انواع زیورآلات طلا و مدل‌های مختلف آن‌ها

شناخت درست از انواع زیورآلات طلا به ما کمک می‌کنند تا خرید و پوشش بهتری داشته باشیم. این موضوع به ما امکان می‌دهد تا بدانیم کدام یک از زیورآلات را با چه لباسی و در چه موقعیتی بپوشیم. همچنین در جلوگیری از زیاده‌روی در پوشش‌های طلا نیز مؤثر خواهد بود. با ما همراه باشید تا برخی از محبوب‌ترین انواع زیورآلات طلا را بشناسیم.

گردنبند طلا

گردنبند طلا یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین زیورآلاتی است که خانم‌ها استفاده می‌کنند. هرچند برخی از آقایان هم علاقه به پوشش گردنبند طلا دارند. زنجیرهای طلا یکی از رایج‌ترین انواع زیورآلاتی است که در سراسر دنیا استفاده می‌شوند. گردنبندها ممکن است کوتاه، متوسط، دراز، ظریف یا زمخت باشند. انتخاب اینکه کدامیک از این مدل‌ها برای شما مناسب‌تر است بستگی به سلیقه و استایل شخصی خودتان دارد. برخی از انواع گردنبندهای طلا همراه با پارچه یا چرم تولید می‌شوند. یکی از مهم‌ترین معیارهایی که برای خرید گردنبند طلا باید در نظر داشت، کوتاهی یا بلندی آن است. بلندی گردنبند باید متناسب با گردن شما باشد.

گردنبندهای طلا کاربردهای مختلفی دارند. برخی از آن‌ها صرفاً قابل استفاده در مهمانی‌ها هستند و برخی دیگر کاربردهای روزمره دارند. اگر می‌خواهید گردنبندتان را همیشه و همه جا بپوشید باید به عمر طولانی و مقاومت آن توجه کنید. چنین گردنبندهایی نباید دچار پیچ خوردگی شوند. به این منظور گردنبندهای فیگارو، طنابی، ملوانی و بافت‌های گندمی بهترین گزینه‌ها هستند. این گردنبندها به راحتی پیچ نخورده و خمیده نمی‌شوند. گردنبندها اغلب با توجه به سایزی که دارند دسته‌بندی می‌شوند. برخی از این‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • چوکر: 40 سانتی‌متر
 • گردنبند پرنسس: 43 تا 48 سانتی‌متر
 • ماتینی: 50 سانتی‌متر
 • آویزهای بلند: 55 تا 60 سانتی‌متر

انگشتر طلا

انگشتر طلا در کنار ارزش مادی خود، ارزش‌های عاطفی و معنوی را نیز در بر گرفته است. انگشترها تنها به عنوان نمادهایی برای زیبایی و آراستگی به کار نمی‌برند. بسیاری از انگشترها برای مناسبت‌های مختلف از قبیل ازدواج طراحی شده‌اند. هرچند این زیورآلات از گذشته تا کنون به عنوان پایۀ نگهدارندۀ سنگ‌ها نیز کاربرد داشته‌اند. در داستان‌های ارباب حلقه‌ها و هابیت هم از جایگاه و اعتبار انگشترها سخن بسیار گفته شده است. اغلب انگشترها جایگاه خاصی در فرهنگ‌های مختلف دارند. این حلقه‌ها حامل پیام‌ها و معانی متعددی برای انسان‌ها هستند. مثلاً حلقۀ ازدواج به عنوان یک تعهد عاطفی برای بیان عشق و صمیمیت بین دو نفر یاد شده است.

از دوران باستان تا کنون از انگشترها برای بیان مهر یا نمایش قدرت استفاده می‌شد. این روزها نیز انگشترهای طلا بیشترین استفاده را در بین مردم دارند. به خصوص در بین مردان، بیشترین تمایل به سمت حلقه‌های طلا روانه هستند. اغلب انگشترها همراه با سنگ‌های قیمتی نظیر الماس، زمرد، عقیق، یاقوت یا فیروزه به کار برده می‌شوند. انگشترها نیز انواع مختلفی دارند. برخی از آن‌ها را در ادامه معرفی کرده‌ایم.

انواع مختلف انگشترها و حلقه‌ها

 • رینگ: یکی از انواع سادۀ انگشترهاست. حلقه‌ای ساده که بخش‌های مختلف آن دارای اندازه و پهنای یکسان است. این حلقه‌ها عمدتاً برای حلقه‌های ازدواج و نامزدی استفاده می‌شوند.
 • سولیتر: این انگشترها دارای یک سنگ قیمتی با هر شکل و اندازه‌ای هستند. در واقع Solitaireها زمانی ایجاد می‌شوند که یک سنگ روی یک پایۀ نگهدارنده قرار بگیرد.
 • کلاستر: این حلقه‌ها از چندین سنگ در ابعاد، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف تشکیل می‌شوند. چنین حلقه‌هایی معمولاً کاربردهای کلکسیونی دارند و به راحتی قابل ست کردن با پوشش‌های مختلف نیستند. اغلب از آن‌ها در مناسبت‌های خاص استفاده می‌شود.
 • هالو: این حلقه‌ها تا حد زیادی شبیه به کلاسترها هستند. با این تفاوت که یک سنگ مرکزی بزرگ‌تر دارند که تمرکز انگشتر روی آن قرار گرفته است. در کنار آن، تعداد زیادی سنگ کوچک‌تر در سایزهای مختلف قرار گرفته‌اند.
 • کوکتل: این انگشترها دارای یک سنگ بزرگ هستند. چنین حلقه‌هایی بیشتر مناسب خانم‌ها یا آقایانی است که علاقۀ زیاد به سنگ‌های قیمتی درشت دارند.
 • برث استون: انگشتر سنگ ماه تولد یا Birthstone به عنوان نمادی از ماه تولد فرد است. این حلقه‌ها دارای سنگی هستند که متعلق به ماه تولد افراد است. برخی از ماه‌های تولد شامل چندین سنگ هستند. برخی دیگر نیز تنها یک سنگ دارند.

گوشواره طلا

گوشواره‌ها از محبوب‌ترین انواع زیورآلات طلا در بین مردم باستان بوده است. تنوع زیادی از انواع گوشواره‌ها در سراسر دنیا و فرهنگ‌های مختلف وجود دارد. امروزه بیشتر گوشواره‌ها توسط خانم‌ها پوشیده می‌شوند و عمدتاً برای تزئین گوش‌ها و فضای کناری گردن به کار می‌روند. گوشواره‌ها نیز انواع مختلفی دارند. برخی از آ‌ن‌ها شبیه به یک حلقۀ ساده، دکمه یا چیزی شبیه به این هستند. برخی دیگر نیز مزین به زنجیرها، سنگ‌ها و تزئینات دیگر هستند. گشواره‌ها ممکن است به صورت میخی، آویز یا بخیه‌ای استفاده شوند. اغلب افرادی که علاقه به زیورآلات ظریف دارند از گوشواره‌های میخی استفاده می‌کنند. گوشواره‌های آویز رسمی‌تر هستند و معمولاً در مجالس استفاده می‌شوند. گل گوش‌ها نیز از انواع گوشواره‌های میخی هستند که حالت ثابتی در هنگام پوشش ایجاد می‌کنند. برخی از مدل‌های مختلف گوشواره‌ها شامل موارد زیر هستند.

انواع مختلف گوشواره‌ها

 • میخی: این گوشواره‌ها اغلب کوچک هستند و شبیه به دکمه‌ای در پشت نرمۀ گوش قفل می‌شوند. این گوشواره‌ها ممکن است مزین به سنگ‌های قیمتی باشند. اغلب جوان‌ها طرفدار چنین گوشواره‌هایی هستند.
 • آویز: این گوشواره‌ها از گوش‌ها آویزان می‌شوند و جنبۀ زینتی زیادی دارند. برخی از آن‌ها شامل سنگ‌های قیمتی هستند که جلوۀ بیشتری به آن‌ها می‌بخشند. بیشتر گوش‌آویزها توسط خانم‌ها و در مجالس پوشیده می‌شوند.
 • حلقه‌ای: این گوشواره‌ها درون سوراخ گوش قرار گرفته و دور نرمۀ آن حلقه می‌شوند. جنس اغلب آن‌ها از طلاست و ممکن است برای آرایش بیشتر از سنگ‌های قیمتی نیز استفاده شده باشد.
 • کلیپسی: استفاده از این گوشواره نیازی به سوراخ کردن گوش ندارد. طرز استفاده از آن‌ها از نامشان پیداست. این گوشواره توسط یک کلیپس به نرمۀ گوش متصل می‌شوند. یکی از ایرادات این گوشواره احتمال زیاد گم شدن‌شان است.
 • رشته‌ای: این گوشواره شبیه به یک زنجیر طلای ساده هستند. چنین زیورآلاتی از پشت گوش آویزان می‌شوند و ممکن است ساده یا همراه با سنگ‌های قیمتی دیگر ساخته شوند.

النگو و دستبند

دستبندها از دوران باستان عمدتاً در سرزمین‌های بین‌النهرین، چین و مصر استفاده می‌شدند. این روزها از جوان تا کهنسال علاقۀ زیاد به استفاده از دستبند و النگو دارند. هرچند بیشتر النگوها توسط زنان مسن به کار می‌روند. دستبند و النگو هر دو روی مچ دست قرار می‌گیرند. با این تفاوت که النگوها، حلقه‌های بزرگی هستند که امکان باز و بسته کردن ندارند. اما دستبندها دارای قلابی هستند که قابلیت و باز و بسته شدن دارند. النگو و دستبند طلا نیز طرح‌ها و مدل‌های بی‌شماری دارند. برخی از آن‌ها دارای سنگ‌ها و جواهرات تزئینی هستند. برخی دستبندها نیز صرفاً زنجیر نازک یا کلفتی هستند که به دور مچ دست بسته می‌شوند.

برای انتخاب نوع دستبند باید بیش از هر چیز به سبک زندگی و علایق خود توجه داشته باشید. انواع مختلف دستبندها از ساده تا دستبندها سنگی، مهره‌ای، بافت و چرمی وجود دارند. برخی از انواع دستبندها شامل موارد زیر هستند.

انواع مختلف دستبندها

 • زنجیری: این دستبندها هیچ سنگ قیمتی و تزئینات اضافه ندارند. ظاهر آن‌ها کاملاً ساده و شیک و دقیقاً شبیه به یک زنجیره ساده است.
 • چارم: زنجیر‌های طلایی هستند که مزین به آویزهای کوچک می‌باشند. این دستبندها بیشتر بنا به سلیقۀ شخصی خریدارن تهیه می‌شوند و امکان کم و زیاد کردن آویزها نیز در آ‌ن‌ها وجود دارد.
 • مرواریدی: دستبندهایی که با متصل کردن مروارید به یکدیگر ساخته می‌شوند. قیمت این دستبندها بسیار گران است. هرچند مدل‌های ارزان و مصنوعی از آن‌ها نیز وجود دارد.
 • تنیس: ردیف یکپارچه‌ای از الماس یا دیگر سنگ‌های قیمتی روی پایه‌های چنگکی ساخته شده است. ماهیت اصلی این دستبندها از نوع الماس است. هرچند به خاطر قیمت زیاد الماس از سنگ‌های دیگر نیز در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود.
 • النگو: این دستبندها همان چیزی است که همه‌مان می‌شناسیم. شبیه به یک حلقۀ فلزی بزرگ که بدون هیچ گونه قفلی به مچ دست وارد می‌شوند. اغلب چندتا از النگوها برای زینت دادن بیشتر به دست استفاده می‌شوند. در بین انواع دستبند طلا، النگوها از محبوبیت خاصی برخوردار هستند.
 • آویزدار: دستبندهایی به شکل زنجیرهای ظریف که بیشتر مورد پسند جوانان است. این دستبندها معمولاً مزین به یک آویز ظریف که نمادی از ماه تولد یا چیزهای دیگر است ساخته می‌شوند.

پابند طلا

پابندها نیز یکی از انواع زیورآلات طلا هستند. زنجیرها یا حلقه‌های درشتی که به از مواد متنوع ساخته شده و به دور مچ پا بسته می‌شوند. اغلب پابندها از جنس طلا یا نقره هستند. هرچند نمونه‌هایی از متریال‌هایی نظیر چرم، کاموا، مکرمه و پلاستیک نیز وجود دارند. اغلب پابندها در محیط‌های صمیمانه، دورهمی‌های دوستانه و مجالس شادی استفاده می‌شوند. پابند از انواع زیورآلات طلا است که بسیار مورد پسند خانم‌هاست. اغلب دخترهای جوان در فصول گرم سال، پابندها را همراه با صندل و کفش‌های بندی می‌پوشند.

پیرسنگ و دکمه سردست

این‌ها قطعات کوچک‌تری از انواع زیورآلات طلا هستند که کاربردهای خاص‌تری دارند. پیرسینگ روی بخش‌هایی از غضروف‌های بدن قرار می‌گیرند. بینی و گوش از بهترین جاها برای به کار بردن پیرسینگ هستند. هرچند استفاده از آن‌ها روی ناف، گونه و زبان نیز رایج شده است. برخی از پیرسینگ‌ها باعث ایجاد حساسیت در بدن فرد می‌شوند. اما اغلب پیرسینگ طلا باعث ایجاد چنین حالتی نمی‌شود. استفاده از این زیورآلات در کشور ما کمتر مرسوم است. هرچند در سال‌های اخیر شاهد رشد و رواج آن در بین جوانان بوده‌ایم.

دکمه سردست در ایام گذشته مختص قشر ثروتمند جامعه بود. قطعه‌ای کوچک و از انواع زیورآلات طلا و فلزات دیگر که توسط پایه‌ای میله‌ای در دو طرف آستین پیراهن دکمه می‌شود. این قطعه همان کار دکمه را انجام می‌دهد اما ظاهر، شکل و شمایل متفاوت و زیباتری به آن می‌دهد. دکمه سردست صرفاً مختص به لباس‌های رسمی و عمدتاً کت و شلوار است و غیر از این کاربرد دیگری ندارد. دکمۀ سر آستین را متناسب با رنگ لباس، کفش، ساعت یا کمربند خریداری می‌کنند.

کلام آخر

در این مقاله از گالری طلا آرامه به معرفی انواع زیورآلات طلا پرداختیم. سعی ما بر این بود تا شناخت کلی و نسبتاً کاملی از محبوب‌ترین زیورآلات بدهیم. با این حال باید گفت که زیورآلات تنها مختص به این فهرست نیستند. چرا که در دنیایی به سر می‌بریم که هر روز ایده‌های تازه‌ای به عمل می‌پیوندند. شما چه مدل زیورآلاتی را می‌شناسید که در این فهرست اشاره‌ای به آن‌ها نشد. برای ما از انواع زیورآلات و جواهرات مورد علاقۀ خود بنویسید. همچنین اگر قصد خرید انگشتر طلا یا دستبند، گوشواره و دیگر جواهرات را دارید سری به فروشگاه گالری آرامه بزنید. همچنین می‌توانید سفارش اختصاصی خودتان را نیز برای ما ثبت کنید تا در اسرع وقت آماده کنیم!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *