وبلاگ

صفحه اصلی » وبلاگ » مقالات » روش‌های تشخیص طلای اصل از تقلبی (معرفی 10 روش کاربردی)
روش‌های تشخیص طلای اصل از تقلبی

روش‌های تشخیص طلای اصل از تقلبی (معرفی 10 روش کاربردی)

روش‌های تشخیص طلای اصل از تقلبی موضوع اصلی این مقاله ماست. یکی از دغدغه‌های اصلی همه کسانی که می‌خواهند طلا بخرند، نحوه تشخیص اصل یا تقلبی بودن طلا است. از طرفی دیگر با افزایش کلاهبرداری‌ها و و عرضه طلا‌های فیک و تقلبی، بسیاری از افراد هنگام خرید طلا سبک و غیره نگرانی‌ زیادی دارند.

همانطور که همه ما می‌دانیم طلا فلزی ارزشمند است و در صورتی که نمونه تقلبی آن خریداری شود باعث هدر رفتن هزینه صرف شده می‌شود.

شاید شما هم با خود بگویید که برای تشخیص طلای اصل از تقلبی می‌توان از طریق شماره‌های حک شده بر روی طلا، اصل بودن آن را تشخیص دهید. اما این روش تنها راه حل نیست و به کمک روش‌های راحت‌تر دیگر نیز می‌توان طلای اصل را از تقلبی تشخیص داد.

البته علاوه بر روش‌هایی که برای تشخیص طلای اصل از تقلبی وجود دارد، می‌توان با خرید طلا از فروشگاهی معتبر و شناخته شده، طلایی اصل و باکیفیت را تهیه نمود. گالری طلا و جواهرات آرامه یکی از مراکز معتبر و شناخته شده‌ای است که طلای اصل و باکیفیت را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.

روش‌های تشخیص طلای اصل از تقلبی

معرفی روش‌های تشخیص طلای اصل از تقلبی

همانطور که گفته شد روش‌های مختلفی برای تشخیص طلای اصل از تقلبی وجود دارند. که می‌توان یک یا چند مورد از این روش‌ها را امتحان کرد تا از اصل یا تقلبی بودن طلایی خود کاملا مطمئن شد. در ادامه به بهترین روش‌های مناسب تشخیص طلای اصل از تقلبی می‌پردازیم.

1.     توجه به کد‌های هک شده بر روی طلا

فلزات مختلفی مانند طلا نقره و پلاتین دارای کد‌هایی هستند که با توجه به آن‌ها می‌توان نوع فلز را انتخاب کرد و فلز طلا و میزان خالصی آن‌ها را تشخیص داد. ابتدا باید بدانید که اعداد حک شده بر روی فلزات باید واضح و مشخص باشند سپس بتوان باتوجه به اعداد،

درصد ناخالصی موجود در طلا را تشخیص داد. برای فهمیدن این درصد باید به کد حک شده بر روی طلا توجه کرد. دو رقم اول کد حک شده بر روی طلا، درصد خالصی طلا را نشان می‌دهد.

·        حروف حک شده بر روی طلا

علاوه بر اعداد حک شده بر روی طلا، حروفی نیز بر روی آن‌ها حک شده است که محل ساخت طلا را نشان می‌دهند. برای مثال حرف M نشان دهنده شهر مشهد، T نشان تهران و E نشان اصفهان است. علاوه بر این بعد از این حروف نیز اعدادی حک شده‌اند که نشان دهنده شماره ثبت کارخانه در سازمان اتحادیه کشوری و سازمان استاندارد هستند.

2.     تشخیص اصل بودن طلا با استفاده از سرکه

 برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن طلا به این روش باید آن را در سرکه گذاشت و بعد از ۵ دقیقه طلا را از سرکه بیرون آورد. در صورتی که طلا سیاه شده باشد بدل و تقلبی است. اما در صورتی که تغییری در ظاهر آن ایجاد نشده باشد، طلا اصل خواهد بود.

3.     استفاده از آهن‌ربا

در برخی از موارد فروشندگان فلزاتی که روکش طلا دارد را به جای طلای اصل به فروش می‌رساند و خریداران را فریب می‌دهند. بنابراین یکی از روش‌هایی که برای تشخیص طلای اصل و این مشکل وجود دارد، استفاده از آهنربا است. بنابراین در صورتی که زیورآلات خریداری شده به آهن ربا نچسبند نشان دهنده این است که طلا اصلی نیست. اما در صورت عدم چسبیدن طلا به آهن‌ربا، طلا اصل و باکیفیت است.

نحوه سایز کردن دستبند طلا

4.     استفاده از یخ

برخی از فلزات رسانش گرمایی بیشتری نسبت به سایر فلزات دارند که طلا و نقره نیز جزو این فلزات هستند. اگر یک قطعه طلا را بر روی قالب یخ قرار دهید سرعت ذوب شدن یخ بسیار بالا است و به گونه‌ای است که تصور می‌کنید شی داغی را بر روی قالب یخ قرار داده‌اید. بنابراین به این روش نیز می‌توان اصل بودن طلا را تشخیص داد.

5.     تشخیص اصل بودن طلا با استفاده از وایتکس

با استفاده از مواد اسیدی مانند وایتکس می‌توان اصل و یا تقلبی بودن طلا را تشخیص داد. وایتکس، اسیدی قوی است که در صورت برخورد با طلا، رنگ آن را تغییر می‌دهد و طلا به رنگ قهوه‌ای، سبز و یا قرمز درمی‌آید اما بهتر است که از این روش استفاده نکرد زیرا به طلا آسیب می‌زند.

6.     تشخیص اصل بودن طلا با استفاده از گاز زدن آن

اصل بودن و میزان عیار طلا به کمک گاز زدن آن امکان‌پذیر است زیرا طلا فلزی منعطف و نرم است. حتما ورزشکارانی را دیده‌اید که هنگام دریافت مدال طلا، مدال خود را گاز می‌زنند که این کار نماد و نشان‌دهنده اصل بودن طلا است. زیرا با گاز زدن طلا جای دندان بر روی طلا باقی می‌ماند. هرچه عیار طلا بیشتر باشد، طلا نرم‌تر بوده و جای دندان بیشتر مشخص خواهد شد‌.

7.     توجه به رنگ طلا

یکی دیگر از روش‌هایی که به کمک آن می‌توان اصل و یا تقلبی بودن طلا را تشخیص داد، توجه به رنگ طلا است. طلا فلزی است که رنگ آن به هیچ وجه تغییر نمی‌کند. بنابراین در صورتی که رنگ طلا بعد از مدتی تغییر کند، نشان‌دهنده تقلبی و بدل بودن آن است. همچنین در صورتی که بعد از گذشت زمان رنگ طلا تغییر نکند می‌توان اطمینان حاصل نمود که طلا اصل است.

8.     کشیدن طلا بر روی سطح سرامیکی

فلز طلا و برنج شباهت زیادی با هم دارند. به همین دلیل این مسئله سبب کلاهبرداری‌های زیادی شده است و بسیاری از فروشندگان فلز برنج را به جای طلا به خریداران عرضه می‌کنند. بنابراین برای تشخیص فلز طلای اصل و تشخیص برنج نبودن آن می‌توان طلا را بر روی سطح سرامیکی کشید. در صورت اصل بودن طلا با کشیدن آن بر روی سرامیک اثر و رد زردی از طلا بر روی سرامیک باقی خواهد ماند. درصورتی که با کشیدن فلز برنج بر روی سرامیک رد و اثر آن باقی نخواهد ماند و یا رد سیاهی از آن باقی می‌ماند.

9.     تشخیص اصالت طلا با استفاده از الکل

یکی دیگر از روش‌های کاربردی برای تشخیص اصل و بدل بودن طلا، استفاده از الکل است. برای تشخیص اصل بودن طلا با استفاده از الکل می‌توان طلا را در الکل غوطه ور کرده و یا الکل را بر روی آن اسپری نمود. در صورتی که طلا در الکل غوطه ور شود و رنگ آن تغییر نکند طلا اصل و باکیفیت است اما در صورت تغییر رنگ، طلا تقلبی است.

10.مشخص کردن اصل بودن طلا به کمک آبلیمو

آبلیمو جزو موادی است که اسید زیادی دارد و با استفاده از آن می‌توان اصل بودن طلا را تشخیص داد. برای تشخیص اصل بودن طلا با استفاده از آبلیمو لازم است که طلای مورد نظر خود را در ظرفی قرار داد و مقداری آبلیمو را بر روی طلا بریزید تا کاملاً غرق آب لیمو شود سپس باید ۵ دقیقه طلا را در آبلیمو نگه داشت. در صورتی که بعد از ۵ دقیقه رنگ طلا تغییر نکند نشان دهنده اصل بودن طلا است اما در صورت تغییر رنگ طلا، تقلبی بودن آن مشخص می‌شود.

روش‌های تشخیص طلای اصل از تقلبی

سوالات متداول

  1. با استفاده از چه روش‌هایی می‌توان اصل بودک طلا را تشخیص داد؟

روش‌های مختلفی از جمله؛ توجه به اعداد و حروف حک شده بر روی طلا، استفاده از موادی مانند آبلیمو، آمونیاک، الکل، ید، پماد سولفوریک و همچنین گاز زدن طلا و یا کشیدن طلا بر روی سرامیک و غیره می‌توان به اصل بودن طلا پی برد.

  • بهترین روش برای خرید طلای اصل چیست؟

برای اطمینان از خرید طلای اصل بهتر است که فروشگاه‌های معتبر و شناخته شده را انتخاب کرد.

  • آیا تشخیص میزان خالصی طلا امکان‌پذیر است؟

بله، باتوجه به دو رقم اول حک شده بر روی طلا می‌توان درصد خالص بودن طلا را فهمید.

بیشتر بخوانید: تفاوت طلا زرد با رزگلد

نتیجه گیری

از آنجایی که فلز طلا ارزش زیادی دارد برخی از فروشندگان از این فرصت سوءاستفاده می‌کنند و طلای تقلبی و یا فلزات دیگر را به جای طلای اصل به خریداران عرضه می‌کنند. بنابراین خریداران طلا باید توجه کنند که فریب چنین افرادی را نخورند و طلای اصلی و باکیفیت را تهیه نمایند. اما روش‌های مختلفی برای تشخیص طلای اصل وجود دارد که به خریداران کمک می‌کند تا بتوانند اصالت طلای خود را به راحتی تشخیص دهند.

با استفاده از روش‌های مختلفی از جمله؛ توجه به اعداد و حروف حک شده بر روی طلا، استفاده از موادی مانند آبلیمو، آمونیاک، الکل، ید، پماد سولفوریک و همچنین گاز زدن طلا و یا کشیدن طلا بر روی سرامیک و غیره می‌توان به اصل بودن طلا پی برد. ما در این مقاله به همه روش‌های مناسب برای تشخیص طلای اصل پرداختیم.

یکی از بهترین روش‌ها که خیال خریداران طلا را از بابت اصل بودن آن راحت می‌کند، خرید از فروشگاه‌های معتبر و شناخته شده است. گالری آرامه یکی از بهترین فروشگاه‌هایی است که طلای اصل و با کیفیت را با فاکتور معتبر عرضه می‌کند که انواع طلا و جواهرات متنوع و زیبایی دارد‌.

فهرست مطالب
سبد خرید فروشگاه