چطور جواهرات طلا خود را تمیز کنیم؟

چطور جواهرات طلا خود را تمیز کنیم؟ جواهرات طلا تجهیزاتی زیبا و ارزشمند هستند که در صورت استفاده مکرر و در طول زمان، زیبایی و درخشش اولیه خود را از دست می‌دهند. از طرفی خانم‌ها بسیار حساسیت به خرج می‌دهند و تلاش می‌کنند تا جواهرات طلای آن‌ها تمیز و زیبا باقی بماند. اما حقیقت این است که جواهرات طلا حتی در معرض محیط زیست نیز اکسید می‌شوند. بنابراین باید بعد از خرید طلا سبک و سایر جواهرات طلا از آنها مراقبت کرد و هر از چند گاهی آن‌ها را تمیز نمود تا ظاهر و کیفیت اولیه خود را حفظ کنند.

اما به دلیل این که برخی از مدل‌های جواهرات دارای حفره‌ها و سوراخ‌ هستند، بنابراین باید روش‌های خاصی را بکار گرفت تا کاملا تمیز و براق شوند. با استفاده از این روش‌ها می‌توان زیبایی طلا و جواهرات را به حالت اولیه برگرداند و درخشش آن‌ها را حفظ نمود.

البته برای تمیز کردن طلا و جواهرات باید توجه داشت که این عملیات را با دقت انجام داد تا آسیبی به جواهرات طلا وارد نشود. همچنین استفاده از برخی از مواد برای طلا و جواهرات مناسب نیست و باعث تغییر ظاهر آن‌ها می‌شود بنابراین بهتر است از موادی مناسب و کاربردی برای تمیز کردن جواهرات طلا استفاده نمود.

ما در مقاله چطور جواهرات طلا خود را تمیز کنیم؟ به روش‌ها و راهکارهای تمیزکردن جواهرات طلا می‌پردازیم که مواد آن‌ها به راحتی قابل تهیه هستند و تمیز کردن آن‌ها هزینه و زمان زیادی نمی‌طلبد. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

روش‌های تمیزکردن جواهرات طلا

اگر شماهم جواهرات طلایی را دارید که به دلیل استفاده مکرر کثیف شده‌اند و یا درخشش اولیه خود را از دست داده‌اند، اصلا نگران نباشید. زیرا به کمک برخی از روش‌ها و راهکارها و همچنین استفاده از موادی ساده می‌توان درخشش اولیه آن‌ها را برگرداند و همه کثیفی‌های آن‌ها را از بین برد. روش‌های مختلفی برای تمیز و براق کردن جواهرات طلا وجود دارند که ما در ادامه مقاله چطور جواهرات طلا خود را تمیز کنیم؟ به معرفی بهترین و موثرترین این روش‌ها می‌پردازیم.

چطور جواهرات طلا خود را تمیز کنیم؟

•         تمیز کردن جواهرات طلا با آب گرم و صابون

یکی از روش‌های ساده و کاربردی برای تمیز کردن جواهرات طلا، استفاده از آب گرم و صابون است. برای تمیز کردن جواهرات طلا به این روش لازم است که جواهرات را در ظرفی قرار دهید و مقداری آب گرم روی آن بریزید تا طلاها به صورت کامل در آب گرم قرار گیرند. سپس چند قطره صابون مایع را به آب گرم و طلا‌ها اضافه کنید و اجازه دهید دو ساعت در آب خیس بخورند. در مرحله بعد با یک برس نرم و کوچک همه قسمت‌های آن را کاملا تمیز کنید تا همه آلودگی‌ها و کثیفی‌ها از سطح جواهرات طلا پاک شوند. سپس طلاها را آبکشی کرده و کاملا خشک نمائید.

•         تمیز کردن جواهرات طلا با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از موادی است که برای تمیز کردن تجهیزات مختلف کاربرد دارد. جوش شیرین جواهرات طلا را نیز به خوبی تمیز می‌کند و آن‌ها را درخشان می‌کند. برای تمیز کردن جواهرات طلا با جوش شیرین باید مقداری از جوش شیرین را با آب مخلوط کرد تا خمیری یکدست به دست آید. سپس لازم است که با استفاده از یک برس نرم و کوچک، جوش شیرین را به همه قسمت‌های جواهرات موردنظر خود بسابید و بعد از چند دقیقه با آب شستشو دهید و خشک نمایید.

•         تمیز کردن جواهرات طلا با هیدروژن پراکساید

استفاده از هیدروژن پراکساید به همراه آمونیاک یکی از بهترین روش‌ها برای تمیزکردن جواهرات طلا است.

ابتدا باید ۴۰ میلی‌لیتر از هیدروژن پراکسید را با یک قاشق مرباخوری آمونیاک و چند قطره صابون مایع را با یک لیوان آب گرم مخلوط نمود. سپس جواهرات طلا را به مدت 20 دقیقه در این مواد قرار داد. در مرحله آخر باید جواهرات را با آب شسته و به کمک پارچه‌ای تمیز و نرم به خوبی خشک کرد.

•         تمیز کردن جواهرات طلا با فویل آلومینیومی

ابتدا باید ظرفی کم عمق مانند بشقاب را با فویل آلومینیومی پوشش داد و سپس طلاها را در ظرف و بر روی فویل‌ها قرار داد و دو قاشق آب و یک لیوان آب گرم را به آن‌ها اضافه کرده و 8 ساعت آن‌ها را در همین حالت نگه داشت. در مرحله باید طلاها را با آب شستشو داد داد و خشک کرد.

•         تمیز کردن جواهرات طلا با خمیردندان و مسواک

برای تمیز کردن جواهرات طلا با استفاده از خمیر دندان و مسواک ابتدا باید دقت نمود که مسواکی نرم استفاده نمود. بنابراین باید مقداری از خمیر دندان را بر روی مسواک بریزید و به تمامی قسمت‌های جواهرات بمالید تا تمیز شوند.

•         تمیز کردن جواهرات طلا با آمونیاک

یکی از مواد مؤثر برای تمیز کردن انواع فلزات از جمله طلاها، آمونیاک است. برای استفاده از این روش باید ابتدا جواهرات را در ظرفی غیر فلزی قرار داد و چند قطره آمونیاک را به آن اضافه نمود. سپس جواهرات را تا زمانی که متوجه تغییر رنگ و درخشش آن‌ها نشده‌اید در همان حالت بگذارید. سپس طلاها را با آب بشویید و با یک پارچه مناسب و نرم خشک کنید‌.

چطور جواهرات طلا خود را تمیز کنیم؟

•         تمیز کردن جواهرات طلا با سرکه

سرکه یکی از موادی است که اسید بالایی دارد و ترکیبات آن برای تمیز کردن جواهرات طلا مناسب هستند. برای تمیز کردن جواهرات طلا با استفاده از سرکه باید ابتدا مقداری سرکه را با یک لیوان آب گرم مخلوط نمود و سپس به مدت یک تا دو ساعت جواهرات طلا را در این ترکیبات قرار داد. در وهله بعد لازم است که طلا و جواهرات را با آب شستشو داد و با حوله نرم و تمیز به خوبی خشک کرد.

•         تمیز کردن جواهرات طلا با آب نمک

استفاده از نمک برای تمیزکردن جواهرات طلا یکی از روش‌های ساده و کاربردی است. برای تمیز کردن جواهرات طلا با استفاده از نمک لازم است که جواهرات را به مدت یک روز در نصف لیوان آب جوش و سه لیوان نمک قرار دهید و سپس آن‌ها را بشویید و خشک کنید.

•         تمیز کردن جواهرات طلا با آبلیمو

در صورتی که جواهرات طلا لکه گرفته باشند و سیاه شده باشند می‌توان با استفاده از آبلیمو به راحتی آن‌ها را تمیز و درخشان کرد. برای تمیز کردن طلا و از بین بردن لکه‌ها به این روش در مرحله اول باید یک پارچه نرم را به آبلیمو آغشته نمود و تمامی قسمت‌های جواهرات طلا را با آن تمیز کرد. سپس باید اجازه داد که آبلیمو به مدت ۲ ساعت روی طلاها باقی بماند و با آب گرم شستشو داد و با پارچه تمیز خشک کرد.

چطور جواهرات طلا خود را تمیز کنیم؟

سوالات متداول

  1. چرا رسیدگی به جواهرات طلا و تمیزکردن آن‌ها اهمیت دارد؟

جواهرات طلا بعداز مدتی استفاده آلوده می‌شوند و در اثر قرار گرفتن در محیط زیست اکسید می‌شوند و باید هرازچندگاهی آن‌ها را به روش‌هایی مناسب تمیز نمود که زیبایی اولیه خود را حفظ کنند و بدرخشند.

  • برای تمیزکردن جواهرات طلا در خانه از چه موادی می‌توان استفاده کرد؟

با استفاده از مواد ساده‌ و کاربردی مانند؛ آبلیمو، جوش‌شیرین، هیدروژن پراکساید، آمونیاک، آب گرم و صابون، آب نمک، سرکه، خمیردندان و مسواک، فویل آلومینیومی و غیره می‌توان به راحتی درخانه جواهرات طلا را تمیز و درخشان کرد.

  • برای درخشان کردن جواهرات طلا از چه موادی می‌توان استفاده کرد؟

یکی از بهترین موادی که برای درخشان کردن جواهرات طلا مناسب است، آبلیمو است. برای درخشان کردن جواهرات طلا به کمک آبلیمو لازم است که ابتدا یک حوله و یا پارچه را با آبلیمو آغشته کرده و همه قسمت‌های جواهرات را با آن تمیز کرد. بهتر است که آبلیمو دو ساعت بر روی جواهرات باقی بماند و سپس آن را با آب شستشو داد و با پارچه نرم خشک نمود.

بیشتر بخوانید: چطور دستبند کارتیه اصل را تشخیص دهیم؟

نتیجه‌گیری

جواهرات طلا بعد از مدتی استفاده زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهند و از درخشش آن‌ها کم می‌شود. زیرا جواهرات طلا در اثر آلودگی‌های مختلف و محیط زیست اکسید می‌شوند و جلوه اولیه خود را نخواهند داشت. بنابراین باید از جواهرات طلا مراقبت نمود و به آن‌ها رسیدگی کرد که زیبایی خود را حفظ کنند و درخشش همیشگی خود را داشته باشند. با بکارگیری برخی از روش‌های و ترفندهای ساده و کاربردی می‌توان جواهرات طلا را تمیز کرد و همه آلودگی‌های آن‌ها را از بین برد.

با استفاده از مواد ساده‌ و کاربردی مانند؛ آبلیمو، جوش‌شیرین، آمونیاک، آب گرم و صابون، آب نمک، سرکه، خمیردندان و مسواک، فویل آلومینیومی و غیره می‌توان جواهرات طلا را تمیز کرد و همه آلودگی‌های آن‌ها را از بین برد. ما در مقاله چطور جواهرات طلا خود را تمیز کنیم؟ به معرفی و بررسی بهترین و کاربرد‌ی‌ترین روش‌ها برای تمیز کردن جواهرات طلا پرداختیم.

برای خرید انواع جواهرات طلا می‌توان به گالری آرامه که انواع جواهرات زیبا و اصل را عرضه می‌کند مراجعه کرد. گالری طلا و جواهرات آرامه یکی از معتبرترین مراکزی است که انواع مجوزهای لازم را دارد و گالری شناخته شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *